Zyrtec dråber: brugsanvisning

Zyrtec er en original antihistamin, et af handelsnavne for lægemidlet cetirizin.

Nogle klassifikationer henviser dette lægemiddel til II-generationen antihistaminer, men ifølge de fleste forskeres mening og dets farmakologiske egenskaber hører stoffet til tredje generation.

På denne side finder du alle oplysninger om Zirtek: fuldstændige instruktioner til brug for dette stof, gennemsnitlige priser på apoteker, komplette og ufuldstændige analoger af lægemidlet, samt anmeldelser af personer, der allerede har brugt Zyrtec dråber. Vil du forlade din mening? Skriv venligst i kommentarerne.

Klinisk-farmakologisk gruppe

Histamin H1 receptor blokker. Antiallergisk lægemiddel.

Salgsvilkår for apotek

Udgivet uden læge recept.

Hvor meget koster Zirtek dråber? Den gennemsnitlige pris på apoteker er 360 rubler.

Frigivelse form og sammensætning

Lægemidlet er tilgængeligt i to farmakologiske former:

  1. Drops Zyrtec. Yderst er det en klar væske, uden farve. Lugten af ​​eddikesyre er karakteristisk. Væsken hældes i 10 eller 20 ml hætteglas af mørkt glas, tæt lukket. I en kartonpakke, ud over flasken, anbringes en dråbehætte.
  2. Tabletter, overtrukket. Disse er hvide aflange tabletter med konvekse overflader med en risiko på den ene side og et indgraveret bogstav "Y" på begge sider af risiciene. 7 eller 10 tabletter er anbragt i blisteren, 1 blister (7 eller 10 tabletter) eller 2 blisterpakninger (10 tabletter) lægges i en papkasse.

Aktiv ingrediens - cetirizin dihydrochlorid:

  • 1 tablet - 10 mg;
  • 1 ml dråber - 10 mg.

Tablethjælpemidler: kolloidt siliciumdioxid, lactosemonohydrat, magnesiumstearat, mikrokrystallinsk cellulose, Opadray Y-1-7000 (titandioxid (E171), hypromellose (E464), makrogol 400).

Hjælpestoffer af dråber: methylparabenzen, propylparabenzen, propylenglycol, natriumacetat, glycerol, iseddikesyre, natriumsaccharinat, renset vand.

Farmakologisk virkning

Zyrtec - antiallergisk lægemiddel. Histamin H1-receptorblokerer, konkurrencedygtig histaminantagonist, hydroxyzinmetabolit. Forhindrer udviklingen og letter løbet af allergiske reaktioner, har antipruritisk og antiexudativ virkning.

Det påvirker den tidlige histaminafhængige fase af allergiske reaktioner, begrænser frigivelsen af ​​inflammatoriske mediatorer i det sene stadium af en allergisk reaktion, reducerer migrationen af ​​eosinofiler, neutrofiler og basofiler, stabiliserer membranerne i mastceller. Reducerer kapillærpermeabilitet, forhindrer udvikling af vævsødem, lindrer kramper af glatte muskler og Zyrtek. Instruktioner for brug indikerer, at stoffet eliminerer hudreaktionen over for indførelsen af ​​histamin, specifikke allergener samt køling (med "kold" urticaria). Reducerer histamininduceret bronkokonstriktion i lunges bronchial astma.

Næsten ingen antikolinerg og antiserotonin virkning. I terapeutiske doser, næsten ingen beroligende virkning. Efter en enkelt dosis cetirizin i en dosis på 10 mg observeres virkningen af ​​effekten efter 20 minutter (hos 50% af patienterne), og efter 60 minutter (hos 95% af patienterne) varer effekten mere end 24 timer. På baggrund af en kursusbehandling udvikler tolerancen for cetirizins antihistamin effekt ikke. Efter ophør af behandlingen varer virkningen op til 3 dage.

Indikationer for brug

Zyrtec anbefales til behandling af sæsonbetinget og året rundt allergisk rhinitis og conjunctivitis, atopisk dermatitis, idiopatisk og kronisk urticaria, angioødem.

Brugen af ​​Zyrtek er indiceret for dermatose, som forekommer med udslæt og kløe, høfeber, bronchial astma, allergisk nasal overbelastning, nysen, rive.

Lægemidlet i form af dråber kan ordineres til voksne og børn over 6 måneder.

Kontraindikationer

De absolutte kontraindikationer for at tage Zyrtec tabletter er sådanne patologiske og fysiologiske tilstande i kroppen:

  1. Graviditet og amning
  2. Børn op til 6 måneder - til dråber op til 6 år - til tabletter;
  3. Nyresygdom i sluttrinnet (kreatininclearance mindre end 10 ml / minut);
  4. Lactasemangel, arvelig intolerance overfor galactose, glucose-galactosemalabsorptionssyndrom;
  5. Øget individuel følsomhed overfor lægemidlet eller hydroxyzinen.

Med forsigtighed anvendes Zyrtec tabletter i tilfælde af moderat nyresvigt i alderdommen hos patienter med samtidig epilepsi (skade på centralnervesystemet, der ledsages af periodiske anfald).

Inden lægemidlet starter, er det vigtigt at sikre, at der ikke er kontraindikationer for brugen.

Brug under graviditet og amning

Under graviditet og amning anbefales det ikke at bruge stoffet, medmindre fordelene ved brugen heraf ikke overstiger risikoen. Der er ingen oplysninger om, hvorvidt der er en negativ indvirkning på fosteret, men af ​​hensyn til sikkerheden er kvinder ikke foreskrevet det. Derudover er det i stand til at trænge ind i modermælken, så hvis det er nødvendigt for en kvinde at tage det, bør hun nægte at amme.

Instruktioner til brug

Brugsanvisningen angav, at Zyrtec blev indtaget oralt. Anbefalede doser:

  1. Voksne og børn over 6 år foreskrives i en dosis på 10 mg (1 tab eller 20 dråber) / dag. Voksne - 10 mg 1 gang / dag; børn 5 mg 2 gange / dag eller 10 mg 1 gang / dag. Nogle gange kan en initialdosis på 5 mg være tilstrækkelig til at opnå en terapeutisk virkning.
  2. Børn i alderen 2 til 6 år skal ordineres 2,5 mg (5 dråber) 2 gange / dag eller 5 mg (10 dråber) 1 gang / dag.
  3. Børn i alderen 1 til 2 år er ordineret 2,5 mg (5 dråber) op til 2 gange om dagen.
  4. Børn i alderen 6 måneder til 12 måneder foreskrev 2,5 mg (5 dråber) 1 gang / dag.

Ældre og patienter med nedsat nyrefunktion justere dosen afhængigt af kreatininclearance (CK), som beregnes som følger:

  • For kvinder: QC (ml / minut) = [140 - alder (i år)] x legemsvægt (i kg) / 72 x serumkreatinin (mg / dl) x 0,85.
  • For mænd: QC (ml / minut) = [140 - alder (i år)] x legemsvægt (i kg) / 72 x serumkreatinin (mg / dl);

Anbefalede doser af Zyrtek til patienter med nedsat lever og nyreinsufficiens:

  • CC 50-79 ml / minut (mildt nyresvigt) - 10 mg / dag;
  • CC 30-49 ml / minut (gennemsnitlig nyresvigt) - 5 mg / dag;
  • QC

Drops Zyrtec

Ved behandlingen af ​​de fleste manifestationer af allergier og dermatoser, der er forbundet med det, er Zyrtec-dråber ordineret. I lægebehandling er denne medicin blevet populær på grund af dens høje effektivitet, hurtig opnåelse af det ønskede resultat og sikkerhed i brug.

Zyrtec Drops - Sammensætning

Den vigtigste aktive bestanddel af lægemidlet er cetirizinhydrochlorid. Dette stof begynder at virke hurtigt, allerede efter 20 minutter efter den første dosis. Ingrediensen giver dig mulighed for at slippe af med manifestationerne af en allergisk reaktion i immunsystemet i luftvejene og huden. Desuden fortsætter effekten af ​​cetirizin i yderligere 72 timer efter ophør af behandlingen.

Hjælpestoffer er methylparahydroxybenzoat, natriumacetat, propylenglycol, eddikesyre, glycerol, renset vand og natriumsaccharinat.

Brug af Zyrtec Allergy Drops

Anvendelsesområdet for den pågældende medicin er enhver reaktion fra organismen til virkningen af ​​histaminer.

Indikationerne er forskellige symptomer på rhinitis af allergisk oprindelse, rhinitis og conjunctivitis, intens lacrimation, nysen, kløe i bihulerne og øjnene, rødme og betændelse i bindehinden. Derudover er Zyrtec effektiv til behandling af:

  • pollinose (høfeber);
  • kronisk idiopatisk urticaria;
  • løbende næse;
  • atopisk dermatitis;
  • Quinckes ødem.

Anvendelsen af ​​dråber er også berettiget i milde astmasymptomer.

Der er en række kontraindikationer:

  • laktation;
  • graviditet;
  • avanceret alder;
  • overfølsomhed af kroppen til stoffets komponenter.

Giv ikke Zyrtec børn under seks måneder.

Bivirkninger observeres ganske ofte. De kan være som følger:

  • tør mund
  • svaghed;
  • døsighed;
  • migræne;
  • svimmelhed;
  • forstyrrelser i mave-tarmkanalen;
  • hovedpine.

På grund af individuel intolerance kan dråber i sjældne tilfælde forværre allergi symptomer, alvorlig kløe opstår, urticaria påvirker mere omfattende hudområder, puffiness opstår.

Hvordan man tager Zyrtek dråber?

Den beskrevne medicin, selv om den frigives uden recept, bør dosen bestemmes af allergisten afhængigt af arten af ​​sygdommens kliniske manifestationer og dens alvorlighed.

Som regel anbefales det at voksne tager 20 dråber (10 mg) en gang om dagen. Hvis sygdommen ikke er for udtalt, kan du reducere antallet af Zyrtek 2 gange (10 dråber).

Det skal bemærkes, at i tilfælde af nyresvigt er det nødvendigt at reducere indtagelsen af ​​cetirizin eller bruge medicinen hver anden dag.

Dosering falder Zyrtec til børn:

  • op til 1 år er nok til at give barnet 5 dråber af stoffet om dagen
  • fra 12 måneder til 2,5 år forbliver tallet det samme, men du kan øge antallet af receptioner (to gange om dagen);
  • Efter 2,5 til 6 år er dosen 10 dråber, som kan gives samtidigt eller opdelt i 2 doser om dagen.

Fra 6 år svarer koncentrationen af ​​cetirizin til anbefalingerne for voksne.

Hvordan man drikker dråber Zyrtec?

Fortynd ikke lægemidlet med noget, det skal være fuld i sin rene form. Lægemidlet har en neutral smag, så tolereres normalt selv af børn.

Der er ingen specielle instruktioner vedrørende måltiderne, og Zirtek-effekten er ikke afhængig af det. Derudover er der ingen tegn på negative virkninger, når de interagerer med andre stoffer og alkohol.

Imidlertid skal man være opmærksom på disse forhold og konsultere din læge, hvis du skal kombinere behandling med dråber og potente antihistaminer.

Zyrtec - officiel * brugsanvisning

VEJLEDNING
(information til eksperter)
om medicinsk brug af lægemidlet

Registreringsnummer:
Coated tabletter: P nr. 014186/01;
Dråber til receptionen inde: P nummer 011930/01

Handelsnavn: Zirtek ®

Internationalt ikke-egentligt navn: Cetirizin

Kemisk navn: 2- (2- (4- (p-chlor-alfa-phenylbenzyl) -1-piperazinyl) ethoxy) eddikesyre (som dihydrochlorid)

Doseringsform: Coated Tablets; Dråber til oral administration

struktur

Tabletter: aktiv ingrediens - cetirizin dihydrochlorid 10 mg. Hjælpestoffer: mikrokrystallinsk cellulose, lactose, kolloidt siliciumdioxid, magnesiumstearat, hypromellose, titandioxid, macrogol (polyethylenglycol) -400.

Dråber til oral administration: Aktiv ingrediens: Cetirizin dihydrochlorid 10 mg / ml. Hjælpestoffer: glycerol, propylenglycol, natriumsaccharinat, methylparabenzen, propylparabenzen, natriumacetat, iseddikesyre, renset vand.

Hvide aflange tabletter overtrukket. Hver tablet er delt med en etiket og mærket på den ene side med Y / Y.

Dråber til oral indgivelse: En klar, farveløs væske med duften af ​​eddikesyre.

Farmakoterapeutisk gruppe: antiallergisk middel (H1-histaminreceptorblokker).

ATC-kode: R06AE07

Konkurrencedygtig histaminantagonist, hydroxyzinmetabolit, blokke H1-histaminreceptorer. Forhindrer udviklingen og letter løbet af allergiske reaktioner, har antipruritisk og anti-eksudativ virkning. Påvirker den "tidlige" histaminafhængige fase af allergiske reaktioner, begrænser frigivelsen af ​​inflammatoriske mediatorer i "sen" fase af en allergisk reaktion, reducerer migrationen af ​​eosinofiler, neutrofiler og basofiler, stabiliserer membranerne i mastceller. Det reducerer kapillærpermeabilitet, forhindrer udviklingen af ​​vævsødem, reducerer glat muskelpasmer. Eliminerer hudreaktionen over for indførelsen af ​​histamin, specifikke allergener såvel som afkøling (med kold urticaria). Reducerer histamininduceret bronkokonstriktion i lunges bronchial astma. Næsten ingen antikolinerg og antiserotonin virkning. I terapeutiske doser, næsten ingen beroligende virkning. Virkningen af ​​effekt efter en enkeltdosis på 10 mg cetirizin - 20 minutter (hos 50% af patienterne) og efter 60 minutter (hos 95% af patienterne) varer mere end 24 timer. På baggrund af et behandlingsforløb udvikles tolerancen mod antihistaminvirkningen af ​​cetirizin ikke. Efter ophør af behandlingen varer virkningen op til 3 dage.

Farmakokinetik. Absorberes hurtigt, når det tages oralt. Den maksimale koncentration i serum nås 1 time efter oral administration. Fødevarer påvirker ikke absorptionens fuldstændighed, men forlænger absorptionsprocessen med 1 time. 93% af cetirizin er bundet til proteiner. De farmakokinetiske parametre for cetirizin har et lineært forhold. Distributionsvolumen - 0,5 l / kg. I små mængder metaboliseres det i leveren ved O-dealkation med dannelsen af ​​en farmakologisk inaktiv metabolit (i modsætning til andre H1-histaminoreceptorer metaboliseres i leveren med deltagelse af cytokrom P450). Ikke kumuleret. 2/3 af lægemidlet udskilles uændret af nyrerne og ca. 10% - med fækale masser. System clearance - 53 ml / min. Halveringstiden er 7-10 timer, hos børn 6-12 år - 6 timer, hos børn 2-6 år - 5 timer, 6 måneder til 2 år - 3,1 timer. Hos ældre patienter øges halveringstiden med 50%, systemisk clearance - med 40%. Praktisk taget ikke fjernet under hæmodialyse. Trænger ind i modermælken.

vidnesbyrd

For voksne og børn 6 måneder og ældre: behandling af symptomer på året rundt og sæsonbetinget allergisk rhinitis og allergisk konjunktivitis, såsom kløe, nysen, rhinorré, rive, konjunktivalhyperæmi; høfeber (pollinose); urticaria, herunder kronisk idiopatisk urticaria, angioødem; og andre allergiske dermatoser, herunder atopisk dermatitis, ledsaget af kløe og udslæt.

Kontraindikationer

Overfølsomhed over for nogen af ​​stoffets komponenter eller til hydroxyzin. Graviditet, amning. Børn er op til 6 måneder.

Med omhu

Kronisk nyresvigt (moderat og alvorlig sværhedsgrad), avanceret alder (muligvis nedsat glomerulær filtrering).

Dosering og indgift

Voksne og børn over 6 år: daglig dosis - 10 mg (1 tablet eller 20 dråber). Voksne - 10 mg en gang om dagen; børn 5 mg 2 gange om dagen eller 10 mg én gang. Nogle gange kan en initialdosis på 5 mg være tilstrækkelig til at opnå en terapeutisk virkning.

Patienter med nedsat nyrefunktion nedsættes afhængigt af kreatininclearance: med kreatininclearance 30-49 ml / min - 5 mg 1 gang pr. Dag; ved 10-29 ml / min - 5 mg hver anden dag.

Bivirkninger

Døsighed, hovedpine, tør mund sjældent - hovedpine, svimmelhed, migræne, diarré, allergiske reaktioner: angioødem, kløe, udslæt, urticaria.

overdosis

Når du tager stoffet en gang i en dosis på over 50 mg, kan følgende symptomer ses: døsighed, angst og irritabilitet, urinretention, tør mund, forstoppelse, mydriasis, takykardi. Hvis der opstår symptomer på overdosering, bør behandlingen af ​​lægemidlet stoppes, og det er nødvendigt at skylle maven, tage aktivt kul, straks konsultere en læge.

Interaktion med andre lægemidler

Ingen markant farmakokinetisk interaktion og klinisk effekt med en fælles aftale med pseudoephedrin, cimetidin, ketoconazol, erythromycin, azithromycin, diazepam, glipizid. Med en fælles aftale med theophyllin i en dosis på 400 mg 1 gang dagligt blev et fald i kreatininclearance noteret med 16%. Ved samtidig administration med makrolider og ketoconazol blev der ikke observeret ændringer på EKG.

Ved anvendelse i terapeutiske doser blev der ikke opnået data om interaktionen med alkohol (med en alkoholkoncentration i blodet på 0,5 g / l). Det er dog bedre at afstå fra alkohol under behandling med cetirizin.

Når der objektivt kvantificeres evnen til at køre bil og arbejde med mekanismer, blev der ikke påvist påviseligt pålideligt ved anbefaling af den anbefalede dosis på 10 mg, men forsigtighed anbefales.

Frigivelsesformular

Coated tabletter i blister med 7 eller 10 tabletter er pakket i en blister sammen med instruktioner til brug i en papkasse.

Dråber til oral indgivelse: 10 ml eller 20 ml af opløsningen i hætteglas af mørkt glas (type 3), forseglet med et plastik låg med et beskyttelsessystem mod børn. Flasken er udstyret med en dråbehætte lavet af hvid lavdensitetspolyethylen. Flasken sammen med ansøgningsinstruktionen er placeret i en papemballage.

Opbevaringsforhold

Coated tabletter: på et tørt sted ved en temperatur under 25 ° C.

Dråber til oral administration: ved en temperatur ikke højere end 25 ° C.

Opbevares utilgængeligt for børn.

Holdbarhed

Coated tabletter: 5 år.

Dråber til oral administration: 5 år.

Tag ikke efter udløbsdatoen.

Salgsvilkår for apotek

producent

Tabletter, belagt: "YUSB Farshim SA",

Planchey Industrial Area, Chemin de Croix Blanche 10,

CH-1630 Bulle - Schweiz.

Dråber til oral administration: "YUSB Pharma S.p.A.",

Via Praglia 15, I-10044 Pianezza (Turin) - Italien.

Repræsentation i Den Russiske Føderation / Tilrettelæggelse af fordringer

Zyrtek dråber til børn og voksne

Brugen af ​​antiallergisk lægemiddel Zyrtec i dråber hjælper med at eliminere ødem, næsestop og reducere hududslæt med pollinose, allergisk rhinitis og dermatitis. Denne effekt opnås på grund af, at produktet indeholder cetirizin - det aktive stof. Det har en stærk antihistamin effekt, så stoffet lindrer perfekt kløe, eliminerer udslæt og andre manifestationer af allergi.

Zyrtec dråber - brugsanvisninger

Lægemidlet har en antiallergisk virkning, som hjælper med at fjerne de fleste symptomer. Før du bruger værktøjet, skal du omhyggeligt studere instruktionerne med oplysninger om indikationer, kontraindikationer og anvendelsesmåde. Vigtig information omfatter bivirkninger. I terapeutiske doser har det antiallergiske lægemiddel ikke en beroligende effekt og forårsager ikke døsighed. Samtidig forværrer komponenterne i produktet fordøjelsen eller fremmer hudreaktioner.

Frigivelse af form og sammensætning af lægemidlet

Zyrtec er tilgængelig i form af dråber til oral administration. Lægemidlet er en klar, farveløs opløsning og har en lidt ejendommelig lugt af eddikesyre med en bitter smag. Dråber anbragt i en flaske mørkt glas med en kapacitet på 10 ml. Derudover er der i en kartonbundt en dråbehætte og instruktioner til brug. Komponenter af Zyrtek pr. 1 ml produkt er vist i tabellen.

iseddikesyre

Farmakodynamik og farmakokinetik

Antiallergisk lægemiddel Zyrtec tilhører gruppen af ​​selektive antagonister af perifere histaminreceptorer. Efter et kursus af cetirizin blev der ikke påvist nogen effekt på hjerne H1-receptorer. Værktøjet hjælper med at fjerne symptomerne på allergiske sygdomme på grund af den antipruritiske og antiexudative virkning. Samtidig har stoffet næsten ikke anticholinerg, antiserotonin effekt.

Virkningen af ​​at tage lægemidlet observeres efter 20 minutter med en enkeltdosis på 10 mg eller 20 dråber. Maksimal koncentration af cetirizin nås efter 60 minutter, hvorefter virkningen af ​​midlet observeres i 24 timer. Zyrtec absorberes hurtigt og fuldt ud fra fordøjelseskanalen (mave-tarmkanalen). Et samtidig måltid påvirker ikke absorptionen af ​​det aktive stof.

Indikationer for brug

Zyrtec har en antiallergisk virkning, så læger ordinerer et middel til behandling af allergi symptomer som kløe, rive, nysen. Direkte indikationer for medicin er også: rhinorré, conjunctival hyperæmi, ødem, irritation og udslæt på huden. Dette antihistaminlægemiddel er ordineret til følgende sygdomme:

  • angioødem;
  • høfeber (pollinose);
  • sæsonbestemte allergier - allergisk rhinitis, allergisk konjunktivitis;
  • nældefeber;
  • bronchial astma
  • allergisk dermatitis.

Hvordan man tager Zyrtec

Afgørelsen om at tage lægemidlet til medicinske formål tages af lægen. Derudover regulerer det doseringen i nærvær af visse sygdomme, således at værktøjet ikke skader kroppen. Ud over sundheden tager ældre patienter og småbørn hensyn til alder. Antiallergiske dråber tages oralt, og opløsningen opløses i vand.

Zyrtec dråber - voksen dosering

Børn over 6 år og voksne med en antiallergisk Zyrtec ordineres ofte i doser på 20 dråber om dagen. I dette tilfælde anbefales hele dagpenge for voksne at blive taget ad gangen og for børn at opdele det i 2 doser. Det sker, at et barns krop har nok til terapeutisk virkning og 10 dråber eller 5 mg cetirizin, så du skal overvåge barnets helbred. Ældre patienter dosering af lægemidlet reduceres af en læge.

Zyrtec - dosering til børn

Zirtek kan gives til et barn fra 6 måneder, selv om mange børnelæger ordinerer det til yngre børn, herunder nyfødte, men nedsætter doseringen. Uden recept er Zyrtec til nyfødte ikke brugt, hvilket bør tages i betragtning af forældre, der har lært om effektiviteten af ​​cetirizin fra netværket og fra venner. Således er metoden til behandling af allergier hos unge patienter som følger:

  • For børn fra 6 til 12 måneder, er lægemidlet ordineret til mund til 5 dråber 1 gang om dagen;
  • Zyrtec dråber til børn fra 1 år til 2 år anvendes 5 stk. Op til 2 gange om dagen.
  • Zyrtec til børn fra 2 til 6 år udpeger 5 dråber 2 gange eller 10 dråber 1 gang om dagen.

Særlige instruktioner

Samtidig indtagelse af alkohol og antiallergiske lægemidler viste ingen uønsket interaktion. Samtidig er det ikke ønskeligt at anvende alkohol med lægemidler for at undgå forstyrrelser i centralnervesystemet. Evnen til at kontrollere mekanismer Zyrtec har ingen effekt, men læger anbefaler ikke at engagere sig i farlige aktiviteter, der kræver høj koncentration af opmærksomhed i løbet af behandlingen af ​​allergiske manifestationer af dette lægemiddel.

Under graviditeten

Lægemidlet er forbudt under graviditet, fordi der ikke er foretaget klinisk forskning på dette område. Hvis der er behov for behandling med dette antiallergiske middel under amning, bør du midlertidigt stoppe amningen. Dette skyldes, at cetirizin udskilles i mælk og kan skade barnets krop.

Ved krænkelse af nyrer og lever

Leversygdom kræver ikke dosisjustering og seponering af lægemidlet, det er kun nødvendigt, når overtrædelse af nyrer og lever. Hvis vi taler om at tage antiallergiske dråber Zyrtek i nærvær af nyresygdom, er afhængigheden som følger:

  • hos patienter med mild, moderat nyreinsufficiens er dosisjustering ikke nødvendig;
  • i svær sygdom reguleres doseringen af ​​lægen;
  • Ved det terminale (komplicerede) stadium af nyresvigt er stoffet kontraindiceret.

Drug interaktion

Der er ingen ændringer på EKG efter parallel behandling med Zyrtec med makrolider og ketoconazol. I interaktionen af ​​lægemidlet med lægemidler, såsom pseudoephedrin, cimetidin, ketoconazol eller erythromycin, azithromycin, Glipizid og Diazepam, har negative virkninger af cetirizin på kroppen blevet identificeret. Cetirizinclearance reduceres med 16% ved anvendelse af theophyllin.

Kontraindikationer

Instruktionerne for brug af lægemidlet Zyrtec taler om kontraindikationer antiallergiske dråber. Disse omfatter:

  • overfølsomhed over for de enkelte bestanddele af lægemidlet
  • graviditet;
  • amning;
  • arvelig laktoseintolerans
  • laktasemangel
  • glucose-galactosemalabsorptionssyndrom;
  • børn op til 6 måneder
  • nyresvigt i terminalfasen.

Ud over strenge kontraindikationer er der sygdomme og lidelser i kroppen, når det antiallergiske middel kun skal anvendes efter høring af den relevante læge og med stor omhu:

  • kronisk leversygdom
  • kronisk nyresvigt
  • avanceret alder;
  • epilepsi;
  • urinretention.

Bivirkninger

Hvis disse doser eller kontraindikationer ikke følges, kan bivirkninger forekomme efter brug af lægemidlet:

  • trombocytopeni;
  • svimmelhed;
  • hovedpine;
  • spænding;
  • deprimeret tilstand
  • forvirring;
  • søvnløshed;
  • besvimelse;
  • rysten;
  • nervøs tic;
  • takykardi;
  • rhinitis;
  • ondt i halsen;
  • vægtforøgelse
  • kvalme;
  • diarré;
  • krænkelse af leverfunktionaliteten
  • nedsat vandladning
  • enuresis;
  • hævelse;
  • kløe;
  • udslæt;
  • anafylaktisk shock;
  • mavesmerter.

overdosis

Ved overdosering af cetirizin er det nødvendigt at skylle op i maven eller fremkalde brekninger. Derefter anbefales det at drikke aktivt kul i overensstemmelse med instruktionerne. Der er ingen specifik modgift. Derudover udføres symptomatisk behandling, når følgende symptomer opstår:

  • forvirring;
  • svimmelhed;
  • høj træthed
  • døsighed;
  • kløe;
  • rysten;
  • urinretention
  • diarré;
  • svaghed;
  • takykardi.

Salgsbetingelser og opbevaring

Lægemidlet kan købes på ethvert apotek uden at fremlægge en recept. Store antiallergiske bør være på et mørkt sted ved temperaturer op til 25 ° C, hvor små børn ikke kan få. Zirtek dråber har en holdbarhed på 5 år.

analoger

I tilfælde, hvor Zyrtec antiallergisk middel ikke er egnet til sammensætningen eller prisen, kan du vælge lignende stoffer:

  • Zodak. Lægemidlet er en komplet analog af Zirtek. De har en lignende effekt, farmakokinetik, former for frigivelse, indikationer, kontraindikationer og andre indikatorer. Men før du skifter antiallergiske lægemidler, skal du konsultere en læge. Omkostningerne ved Zodak i form af dråber er 207 rubler.
  • Fenistil. Dimetindena maleat er et aktivt stof med antipruritiske og anti-allergiske virkninger. Derudover er der en svag beroligende effekt. Lægemidlet i form af dråber anvendes til børn i tidligere alder, startende fra 1 måned, men effektiviteten er lavere, og hyppigheden af ​​bivirkninger er højere. Foruden dråber er Fenistil tilgængelig i form af en gel, emulsion og fløde. Priserne for alle former varierer fra 290 til 370 rubler.
  • Claritin. Lægemidlet er tilgængelig på basis af Loratadine, som effektivt klæber med pollinose, allergisk dermatitis og kronisk nælde. Der er sedation, hovedpine, øget appetit. 10 tabletter koster 225 rubler og 60 ml sirup - 250.
  • Aerius. Det aktive stof kaldes desloratadin og er en forbedret formel af loratadin. Så at tage stoffet forårsager ikke døsighed, og andre bivirkninger forekommer kun i sjældne tilfælde. Samtidig er værktøjets effektivitet høj. Erius fremstilles i form af sirup og tabletter, men prisen er næsten 2 gange mere end Zyrtek - 590 rubler.

Prisen på dråber Zyrtec

Det er muligt at købe Zyrtec på ethvert apotek i byen eller bestille det fra en online butik, hvor du kan læse anmeldelser om stoffet og finde det rigtige produkt til prisen. Lær om prisen på dråber, som afhænger af producenten, kan du få fra tabellen nedenfor.

Zyrtec dråber: brugsanvisning, kontraindikationer

En allergisk reaktion på mad eller nogle planter kan diagnosticeres hos både børn og voksne. Tegn på allergi medfører stort ubehag og kan være livstruende, så antihistamin (antiallergiske) lægemidler er simpelthen uundværlige - Zirtek dråber tilhører denne kategori af stoffer.

Zyrtec indeholder cetirizin. Denne komponent af lægemidlet blokkerer histamin H1-receptorer, mens de har en antipruritisk virkning, reducerer vaskulær permeabilitet og forhindrer escudaten i at komme ind i vævene. Takket være disse egenskaber kan dråber slippe af med de ubehagelige symptomer på allergier.

Sammensætning og farmakologiske egenskaber

Hovedkomponenten af ​​lægemidlet er cytrizinhydrochlorid. I 1 ml af lægemidlet er det indeholdt i en dosis på 10 mg. Desuden indeholder sammensætningen hjælpedienser repræsenteret ved eddikesyre, glycerin, saccharinat og natriumacetat, vand, propylenglycol og methylparahydroxybenzoat.

Virkningsmekanismen for det antiallergiske lægemiddel har til formål at reducere modtagelsen af ​​histamin H1-receptorer, hvorved frigivelsen af ​​inflammatoriske mediatorer begrænses. Adgang Zyrtek suspenderer migrationen af ​​inflammatoriske celler direkte ind i den allergiske zone.

Når det tages oralt, absorberes cytirizinhydrochlorid af slimhinder, den højeste koncentration i blodet observeres efter 1 time fra brugstidspunktet. Samtidig indtagelse af mad kan nedsætte absorptionshastigheden for det aktive stof, hvilket ikke afspejles på nogen måde på dets koncentration i blodet.

Forbindelsen af ​​cetirizin med albumin er 93%. Komponenterne af lægemidlet Zyrtec trænger ind i modermælken.

Under anvendelse af dråber forekommer deaktivering af eosinofiler, mindskelse af små fartøjers permeabilitet. Lægemidlet eliminerer muskelspasmer og forhindrer forekomsten af ​​puffiness.

Med en langvarig administration af Zyrtek synes lægemiddelallergener ikke at være resistente over for lægemidlet, er hovedkomponenten næsten ikke transformeret i leveren celler. Den terapeutiske virkning af lægemidlet opretholdes i tre dage efter slutningen af ​​dets modtagelse.

Hvad hjælper Zyrtec fra?

Et antihistaminlægemiddel hjælper med at eliminere allergi symptomer. Det anbefales at tage Zyrtek dråber når:

  • allergisk rhinitis (sæson eller året rundt);
  • konjunktivitis af allergisk karakter
  • øget tåre, conjunctival ødem;
  • udslætstype urticaria;
  • angioødem;
  • dermatose allergisk karakter, ledsaget af kløe, udslæt.

Drops Zyrtec: brugsvejledning til børn

Dråber til oral administration anbefales til behandling af børn fra 6 måneder.

Til babyer fra 6 måneder. op til 12 måneder den daglige dosis er 2,5 mg, hvilket svarer til 5 dråber af lægemidlet, tag en antihistamin en gang om dagen.

For børn fra 12 måneder. op til 24 måneder Modtagelse 5 hue er vist. Zirtek to gange om dagen.

For børn fra 2 til 6 år er det tilladt at drikke 5 cap. to gange om dagen eller tage den daglige dosis ad gangen.

Børn fra 6 år Zirtek dosering er 10 mg, hvilket svarer til 20 cap. Det anbefales at tage stoffet i en eller to doser.

Hvordan man tager zyrtek voksne

Voksne rådes til at tage en dosis Zyrtek i et volumen på 10 mg, taget en gang.

Ofte kan en dosis på 5 mg være tilstrækkelig til at opnå den forventede terapeutiske effekt.

Funktioner ved brug ved nyresvigt

Hvis det er nødvendigt at tage medicin hos patienter med nedsat nyrefunktion, anbefales det at justere den daglige dosis under hensyntagen til kreatin clearance (CK).

Hvis QA er fra 30 til 49 ml / min, anbefales det at bruge dråber på 5 mg en gang om dagen i en dag.

Når indikatoren for QC fra 10 til 29 ml / min skal du tage 5 mg af lægemidlet hver 48 timer.

Kontraindikationer

Antiallergiske dråber er ikke ordineret:

  • under graviditet og amning
  • børn under 6 måneder
  • med overdreven modtagelighed for hovedkomponenten af ​​lægemidlet eller til hydroxyzin.

Med ekstrem forsigtighed foreskrives en antihistamin til ældre patienter, hvilket skyldes høj sandsynlighed for et fald i glomerulær filtreringshastighed.

overdosis

Når lægemidlet tages i en dosis større end 50 mg, er sandsynligheden for manifestationen af ​​et antal patologiske tegn:

  • besvær med vandladning
  • mydriasis;
  • overdreven irritabilitet og angst
  • tørhed i munden;
  • sløvhed;
  • krænkelse af fordøjelseskanalen (forstoppelse)
  • takykardi.

Med tegn på overdosering anbefales det at stoppe med at tage stoffet straks, udføre en mavesaftprocedure efterfulgt af at tage enterosorbenter.

Bivirkninger

Zyrtec dråber tolereres godt af både voksne og børn, mange positive anmeldelser viser. Men som ethvert stof er forekomsten af ​​bivirkninger ikke udelukket. For at undgå komplikationer under behandlingen bør du være opmærksom på en række mulige overtrædelser.

Mens du tager stoffet, kan følgende reaktioner forekomme:

  1. CNS: letargi, hovedpine; migræne eller svær svimmelhed diagnosticeres meget sjældent;
  2. Mave-tarmkanalen: Følelse af tør mund, diarré;
  3. Allergi: Udslæt på huden, urticaria, alvorlig kløe, angioødem.

Særlige instruktioner

Under brugen af ​​lægemidlet i den anbefalede dosis øges ikke effekten af ​​alkoholholdige drikkevarer på kroppen (når alkoholindholdet i blodet er mindre end 0,5 g / l). Du bør ikke misbruge alkohol, når du tager antihistaminer.

Ved overholdelse af en terapeutisk dosis af lægemidlet (10 mg) blev der ikke påvist nogen virkning på den psykomotoriske reaktion.

Zyrtec

Beskrivelse fra 09.09.2016

  • Latin navn: Zyrtec
  • ATC-kode: R06AE07
  • Aktiv ingrediens: Cetirizin
  • Producent: YUSB Farshim SA, Schweiz (tabletter) Eysika Pharmaceuticals S.R.L. for "YUSB Pharma SA", Italien / Belgien (dråber)

struktur

Sammensætningen af ​​hver 10 mg tablet indeholder det aktive stof cetirizin dihydrochlorid og hjælpestoffer:

  • 37 mg mikrocellulose;
  • 66,4 mg lactosemonohydrat;
  • 0,6 mg kolloidt siliciumdioxid;
  • 1,25 mg magnesiumstearat.

Membranfilmen består af 1,078 mg titandioxid, 2,156 mg hypromellose og 3,45 mg macrogol 400.

1 ml dråber indeholder det aktive stof i en mængde på 10 mg og hjælpestoffer:

  • 250 mg glycerol;
  • 350 mg propylenglycol;
  • 10 mg natriumsaccharinat;
  • 1,35 mg methylparabenzen;
  • 0,15 mg propylparabezol;
  • 10 mg natriumacetat;
  • 0,53 mg eddikesyre;
  • til 1 ml renset vand.

Frigivelsesformular

Lægemidlet er tilgængeligt i to farmakologiske former:

  • Tabletter, overtrukket. Disse er hvide aflange tabletter med konvekse overflader med en risiko på den ene side og et indgraveret bogstav "Y" på begge sider af risiciene. 7 eller 10 tabletter er anbragt i blisteren, 1 blister (7 eller 10 tabletter) eller 2 blisterpakninger (10 tabletter) lægges i en papkasse.
  • Drops Zyrtec. Yderst er det en klar væske, uden farve. Lugten af ​​eddikesyre er karakteristisk. Væsken hældes i 10 eller 20 ml hætteglas af mørkt glas, tæt lukket. I en kartonpakke, ud over flasken, anbringes en dråbehætte.

Farmakologisk aktivitet

Lægemidlet har en antihistamin effekt, så det tages for at slippe af med allergier.

Farmakodynamik og farmakokinetik

farmakodynamik

Cetirizin, en aktiv ingrediens i Zyrtek, er en konkurrencedygtig histaminantagonist. Dens virkning skyldes dets evne til at blokere H1-histaminreceptorer.

Kliniske manifestationer af cetirizin:

  • kløften fjernes;
  • reducerer mængden af ​​exudat;
  • nedsætter migrationshastigheden af ​​blodlegemer, der er karakteriseret ved deltagelse i allergiske reaktioner (eosinofiler, neutrofiler og basofiler);
  • mastcellemembraner stabiliseret;
  • reduceret permeabilitet af små fartøjer;
  • lindrer glat muskelspasmer;
  • forhindrer vævstab;
  • hudreaktion på nogle allergener elimineres (med indførelsen af ​​specifikke antigener eller histamin, køling af huden);
  • med milde stadier af astma, reduceres intensiteten af ​​histamininduceret bronkokonstriktion.

Farmakokinetik

Efter at lægemidlet er optaget oralt, absorberes det hurtigt fra fordøjelseskanalen ind i blodbanen og er ca. 93% bundet til plasmaproteiner. Når forbruges samtidig med mad, bliver absorptionshastigheden lavere, men mængden af ​​det absorberede stof ændres ikke.

Effekten vises efter 20-60 minutter efter en enkelt dosis og varer mere end en dag. Den maksimale plasmakoncentration nås på 1-1,5 timer efter indgivelse.

Metabolisme opstår gennem O-dealkylering. Den resulterende metabolit har ingen farmakologisk aktivitet.

Halveringstiden for eliminering fra en organisme afhænger af alder:

  • hos voksne varer den 10 timer;
  • børn 6-12 år - 6 timer;
  • i en alder af 2-6 år - 5 timer;
  • børn fra seks måneder til 2 år - 3,1 timer.

2/3 af den dosis, der blev taget, uændret udskilles af nyrerne. Også en vigtig rolle i fjernelsen af ​​lægemidlet er leveren. Ved kroniske leversygdomme stiger halveringstiden derfor med en og en halv gang, og i tilfælde af moderat nyresvigt øges det med 3 gange.

Indikationer for brug

Lægemidlet kan ordineres til sådanne forhold:

Kontraindikationer

Kontraindikationer for Zyrtek:

  • overdreven følsomhed over for enhver ingrediens af stoffet, individuel intolerance
  • alvorlig nyresvigt
  • perioder med graviditet og amning
  • børn op til seks måneder.

Vær forsigtig med at udpege lægemidlet til sådanne forhold:

  • moderat kronisk nyresvigt
  • avanceret alder;
  • epilepsi, øget krampeberedskab;
  • tilstedeværelsen af ​​faktorer, der prædisponerer for urinretention.

Yderligere kontraindikationer for Zyrtec tabletter:

  • galactose intolerance;
  • malabsorptionssyndrom, især glucose-galactose;
  • alder under 6 år.

Bivirkninger

Bivirkninger af Zyrtek kan opdeles i dem, der ofte (ikke mindre end 1 ud af 10 personer tager medicinen), ofte (1 ud af 10-100), sjældent (1 ud af 100-1000), sjældent (1 ud af 1000 10.000), meget sjældent (mindre end en ud af 10.000).

Sådanne bivirkninger observeres ofte:

Ofte forekommer sådanne uønskede virkninger:

Uønskede virkninger, der er sjældne:

  • perifert ødem;
  • nældefeber;
  • Forøgede funktionelle leverfunktionstest (transaminaseaktivitet, alkalisk fosfatase, bilirubinkoncentration);
  • vægtforøgelse
  • takykardi;
  • forvirring, hallucinationer;
  • aggression;
  • depression;
  • søvnforstyrrelser;
  • kramper;
  • overfølsomhedsreaktioner.

Sådanne virkninger af Zyrtec-behandling er meget sjældne:

Sådanne reaktioner kan også observeres (ingen data om hvor ofte de forekommer):

  • øget appetit
  • urinretention
  • vertigo;
  • selvmordstanker;
  • hukommelsessvigt, selv før amnesi.

Instruktioner for brug Zirtek (metode og dosering)

Doseringen afhænger af patientens alder. Det tager også hensyn til kroppens tilstand, såsom tilstedeværelse og grad af nyresvigt.

I de fleste tilfælde tages den daglige dosis ad gangen. Anvendelsesmåde - indvendig (for begge former).

Hvor mange dage der skal tage lægemidlet, beslutter den behandlende læge, da diagnosen og sværhedsgraden af ​​en allergisk reaktion er.

Drops Zyrtec, brugsanvisning

Dosering medicin i dråber afhængigt af alder:

  • voksne og børn over 6 år er ordineret som en indledende dosis på 10 dråber medicin, så om nødvendigt øges den til 20 dråber;
  • Børn under 6 år, men over 2 år, viser 5 dråber to gange om dagen eller 10 dråber ad gangen;
  • i en alder af 1 til 2 tager 5 dråber 1-2 gange om dagen;
  • dråber til børn fra seks måneder til et år foreskrevet i en dosis på 5 dråber;
  • hos patienter med nedsat leverfunktion justeres doseringen for kreatininclearance. Hvis det er et barn, tages der også hensyn til vægten ved justering af dosis.

Zyrtec tabletter, brugsvejledninger

Doseringen af ​​tabletter er beregnet på en lignende måde:

  • voksne og børn fra 6 år - fra en halv tablet (initialdosis), kan dosen øges til en tablet om dagen;
  • Op til 6 år er medicin i form af tabletter ikke ordineret.

Instruktioner til brug Zyrtek til børn

Annotation til lægemidlet, som blev leveret af producenten, viser, at kun Zyrtec i dråber anvendes til behandling af pædiatriske patienter. I dette tilfælde doseres doserne til børn afhængigt af alder.

Dosering til børn:

  • 5 dråber i alderen fra 6 måneder til et år;
  • 5 dråber 1-2 gange - fra 1 til 2 år;
  • 10 dråber dagligt ad gangen eller opdelt i to doser - fra 2 til 6 år;
  • ældre børn ordineres i samme dosis som voksne.

Hvordan man tager dråberne til børn, er lidt anderledes end brugen til voksne. Børn kan tage dråber som sirup (indad, lidt fortyndet med vand), men op til et år kan Zyrtec ordineres som næsedråber. I dette tilfælde indlægges de drop-to-drop ind i hver næsebor, efter at have rengjort dem.

Behandlingen fortsætter indtil ophør af allergi symptomer.

overdosis

Overdosering opstår, når en enkeltdosis af lægemidlet i en dosis overstiger den daglige dosis flere gange.

Symptomer, der er karakteristiske for at tage ca. 50 mg af lægemidlet (5 tabletter eller 100 dråber):

Hvis der er taget en større dosis end normalt, er det nødvendigt at skylle maven straks eller fremkalde opkastning. Du kan også give aktivt kul. Der findes ingen specifik modgift, derfor er det kun symptomatisk behandling muligt. Hæmodialyse med overdosering er ineffektiv.

interaktion

Zyrtek interaktion med andre lægemidler:

  • med tiofillin - den samlede clearance af cetirizin falder med 16%
  • med ritonavir - AUC for cetirizin er forøget med 40%, og ritanovir reduceres med 11%;
  • med zopiclon, bupreporfin - gensidigt forstærker hinandens handling, hvilket manifesteres i central nervesystems undertrykkelse;
  • med Diazepam - gensidigt forstærker effekten på nervesystemet, som følge af, at dets funktion forværres, falder reaktionshastigheden.

Salgsbetingelser

Opbevaringsforhold

Opbevares køligt uden for børns rækkevidde.

Holdbarhed

Særlige instruktioner

Der skal udvises særlig forsigtighed ved ordination til personer med faktorer, der prædisponerer for urinretention (rygmarvsskader, prostatahyperplasi), da cetirizin øger sandsynligheden for denne komplikation.

Under behandlingen anbefales det at undgå trafikstyring og aktiviteter, der kræver høj koncentration af opmærksomhed og høj reaktionshastighed.

Det bør ikke ordineres lægemidlet til børn under et år, der er i gruppen med stor risiko for at udvikle pludselige dødssyndrom (med søvnapnø, mor eller baby ryger, for tidligt osv.).

For børn

Zyrtec til børn bruges meget bredt. Anmeldelser af Zyrtec i dråber til børn viser, at hvis det påføres som anbefalet af instruktionerne, vil effekten være høj, og risikoen for uønskede konsekvenser er minimal.

nyfødte

Det er kontraindiceret at ordinere et lægemiddel til spædbørn under 6 måneder.

Med alkohol

Det er uønsket at kombinere alkohol og Zyrtec, da alkohol øger risikoen for undertrykkelse af centralnervesystemet.

Zyrtec under graviditet og amning

Undersøgelser af virkningerne af at tage stoffet under graviditet blev kun udført på dyr. Der blev ikke fundet nogen indflydelse på fostrets udvikling og graviditeten. Men på grund af manglende sikkerhedsinformation til det menneskelige foster er gravide kvinder ikke ordineret medicin.

Cetirizin, det aktive stof, udskilles i modermælken, når det tages af en kvinde under amning. Derfor, hvis lægen ordinerer dette lægemiddel, skal han advare om behovet for at holde op med at fodre i behandlingsperioden.

Analoger af Zyrtek

Analoger af Zirtek er:

Analoger er tilgængelige i sådanne doseringsformer som tabletter, sirup, salve (til hudens manifestationer af allergi), dråber.

Prisen på Zyrtek-analoger til børn er normalt lavere end Zyrteks pris, men i de fleste tilfælde har den højere biotilgængelighed og absorptionshastighed. Han gennemgik også flere kliniske forsøg, hvilket indikerer en højere brugsikkerhed.

Hvilket er bedre - Zyrtec eller Claritin?

Claritin har en mere udtalt effekt, har færre bivirkninger, da den tilhører den tredje generation. Men de aktive stoffer er forskellige, så du skal fokusere på, hvad der passer bedst til hver enkelt sag.

Hvilket er bedre - Zyrtec eller Fenistil?

Fenistil har flere kontraindikationer. Zyrtec virker længere og mere selektivt.

Hvilket er bedre - Cetirinaks eller Zyrtec?

Den aktive bestanddel er den samme, men Cetirinak er en generisk, ikke et originalt lægemiddel, og er kun tilgængelig i form af tabletter, hvilket gør det vanskeligt at behandle børn. Omkostningerne er lavere end for Zirtek.

Zyrtec eller Zodak - hvilket er bedre?

Forskellen mellem Zyrtek og Zodak er lille. Zodaks biotilgængelighed er lidt højere end Zyrtek (henholdsvis 99% og 93%). Zodak er også 2-5 timer hurtigere udskilt fra kroppen.

Zodak er billigere. Men det oprindelige og mere undersøgte lægemiddel, og derfor med færre kontraindikationer, er Zyrtec.

Hvilket er bedre - Zyrtec eller Erius?

Zyrtec tilhører anden generation af stoffer, og Erius til den tredje. Han er ikke i stand til at trænge ind i blod-hjernebarrieren, derfor forårsager ikke bivirkninger forbundet med sedation og bryder ikke koordineringen af ​​bevægelsen. Men det koster meget mere.

Zyrtek Anmeldelser

Anmeldelser af Zyrtec i tabletter og dråber, for det meste positive. Det hjælper med at håndtere allergier, mens bivirkninger ikke er meget almindelige. Drops er meget effektive og relativt sikre, selv for børn. Ulempen er den høje pris sammenlignet med jævnaldrende.

Pris Zirtek hvor kan man købe

Det er muligt at købe medicin til voksne og børn praktisk taget i ethvert apotek. Omkostningerne afhænger af frigivelsesformen. Prisen på Zirtek tabletter på russiske apoteker er 160-192 rubler. Zyrtek pris i dråber - 270-300 rubler. Prisen på Zirtek i Ukraine til tabletter er ca. 260 UAH, og dråber koster 300-350 UAH.