Zyrtec - officiel * brugsanvisning

VEJLEDNING
(information til eksperter)
om medicinsk brug af lægemidlet

Registreringsnummer:
Coated tabletter: P nr. 014186/01;
Dråber til receptionen inde: P nummer 011930/01

Handelsnavn: Zirtek ®

Internationalt ikke-egentligt navn: Cetirizin

Kemisk navn: 2- (2- (4- (p-chlor-alfa-phenylbenzyl) -1-piperazinyl) ethoxy) eddikesyre (som dihydrochlorid)

Doseringsform: Coated Tablets; Dråber til oral administration

struktur

Tabletter: aktiv ingrediens - cetirizin dihydrochlorid 10 mg. Hjælpestoffer: mikrokrystallinsk cellulose, lactose, kolloidt siliciumdioxid, magnesiumstearat, hypromellose, titandioxid, macrogol (polyethylenglycol) -400.

Dråber til oral administration: Aktiv ingrediens: Cetirizin dihydrochlorid 10 mg / ml. Hjælpestoffer: glycerol, propylenglycol, natriumsaccharinat, methylparabenzen, propylparabenzen, natriumacetat, iseddikesyre, renset vand.

Hvide aflange tabletter overtrukket. Hver tablet er delt med en etiket og mærket på den ene side med Y / Y.

Dråber til oral indgivelse: En klar, farveløs væske med duften af ​​eddikesyre.

Farmakoterapeutisk gruppe: antiallergisk middel (H1-histaminreceptorblokker).

ATC-kode: R06AE07

Konkurrencedygtig histaminantagonist, hydroxyzinmetabolit, blokke H1-histaminreceptorer. Forhindrer udviklingen og letter løbet af allergiske reaktioner, har antipruritisk og anti-eksudativ virkning. Påvirker den "tidlige" histaminafhængige fase af allergiske reaktioner, begrænser frigivelsen af ​​inflammatoriske mediatorer i "sen" fase af en allergisk reaktion, reducerer migrationen af ​​eosinofiler, neutrofiler og basofiler, stabiliserer membranerne i mastceller. Det reducerer kapillærpermeabilitet, forhindrer udviklingen af ​​vævsødem, reducerer glat muskelpasmer. Eliminerer hudreaktionen over for indførelsen af ​​histamin, specifikke allergener såvel som afkøling (med kold urticaria). Reducerer histamininduceret bronkokonstriktion i lunges bronchial astma. Næsten ingen antikolinerg og antiserotonin virkning. I terapeutiske doser, næsten ingen beroligende virkning. Virkningen af ​​effekt efter en enkeltdosis på 10 mg cetirizin - 20 minutter (hos 50% af patienterne) og efter 60 minutter (hos 95% af patienterne) varer mere end 24 timer. På baggrund af et behandlingsforløb udvikles tolerancen mod antihistaminvirkningen af ​​cetirizin ikke. Efter ophør af behandlingen varer virkningen op til 3 dage.

Farmakokinetik. Absorberes hurtigt, når det tages oralt. Den maksimale koncentration i serum nås 1 time efter oral administration. Fødevarer påvirker ikke absorptionens fuldstændighed, men forlænger absorptionsprocessen med 1 time. 93% af cetirizin er bundet til proteiner. De farmakokinetiske parametre for cetirizin har et lineært forhold. Distributionsvolumen - 0,5 l / kg. I små mængder metaboliseres det i leveren ved O-dealkation med dannelsen af ​​en farmakologisk inaktiv metabolit (i modsætning til andre H1-histaminoreceptorer metaboliseres i leveren med deltagelse af cytokrom P450). Ikke kumuleret. 2/3 af lægemidlet udskilles uændret af nyrerne og ca. 10% - med fækale masser. System clearance - 53 ml / min. Halveringstiden er 7-10 timer, hos børn 6-12 år - 6 timer, hos børn 2-6 år - 5 timer, 6 måneder til 2 år - 3,1 timer. Hos ældre patienter øges halveringstiden med 50%, systemisk clearance - med 40%. Praktisk taget ikke fjernet under hæmodialyse. Trænger ind i modermælken.

vidnesbyrd

For voksne og børn 6 måneder og ældre: behandling af symptomer på året rundt og sæsonbetinget allergisk rhinitis og allergisk konjunktivitis, såsom kløe, nysen, rhinorré, rive, konjunktivalhyperæmi; høfeber (pollinose); urticaria, herunder kronisk idiopatisk urticaria, angioødem; og andre allergiske dermatoser, herunder atopisk dermatitis, ledsaget af kløe og udslæt.

Kontraindikationer

Overfølsomhed over for nogen af ​​stoffets komponenter eller til hydroxyzin. Graviditet, amning. Børn er op til 6 måneder.

Med omhu

Kronisk nyresvigt (moderat og alvorlig sværhedsgrad), avanceret alder (muligvis nedsat glomerulær filtrering).

Dosering og indgift

Voksne og børn over 6 år: daglig dosis - 10 mg (1 tablet eller 20 dråber). Voksne - 10 mg en gang om dagen; børn 5 mg 2 gange om dagen eller 10 mg én gang. Nogle gange kan en initialdosis på 5 mg være tilstrækkelig til at opnå en terapeutisk virkning.

Patienter med nedsat nyrefunktion nedsættes afhængigt af kreatininclearance: med kreatininclearance 30-49 ml / min - 5 mg 1 gang pr. Dag; ved 10-29 ml / min - 5 mg hver anden dag.

Bivirkninger

Døsighed, hovedpine, tør mund sjældent - hovedpine, svimmelhed, migræne, diarré, allergiske reaktioner: angioødem, kløe, udslæt, urticaria.

overdosis

Når du tager stoffet en gang i en dosis på over 50 mg, kan følgende symptomer ses: døsighed, angst og irritabilitet, urinretention, tør mund, forstoppelse, mydriasis, takykardi. Hvis der opstår symptomer på overdosering, bør behandlingen af ​​lægemidlet stoppes, og det er nødvendigt at skylle maven, tage aktivt kul, straks konsultere en læge.

Interaktion med andre lægemidler

Ingen markant farmakokinetisk interaktion og klinisk effekt med en fælles aftale med pseudoephedrin, cimetidin, ketoconazol, erythromycin, azithromycin, diazepam, glipizid. Med en fælles aftale med theophyllin i en dosis på 400 mg 1 gang dagligt blev et fald i kreatininclearance noteret med 16%. Ved samtidig administration med makrolider og ketoconazol blev der ikke observeret ændringer på EKG.

Ved anvendelse i terapeutiske doser blev der ikke opnået data om interaktionen med alkohol (med en alkoholkoncentration i blodet på 0,5 g / l). Det er dog bedre at afstå fra alkohol under behandling med cetirizin.

Når der objektivt kvantificeres evnen til at køre bil og arbejde med mekanismer, blev der ikke påvist påviseligt pålideligt ved anbefaling af den anbefalede dosis på 10 mg, men forsigtighed anbefales.

Frigivelsesformular

Coated tabletter i blister med 7 eller 10 tabletter er pakket i en blister sammen med instruktioner til brug i en papkasse.

Dråber til oral indgivelse: 10 ml eller 20 ml af opløsningen i hætteglas af mørkt glas (type 3), forseglet med et plastik låg med et beskyttelsessystem mod børn. Flasken er udstyret med en dråbehætte lavet af hvid lavdensitetspolyethylen. Flasken sammen med ansøgningsinstruktionen er placeret i en papemballage.

Opbevaringsforhold

Coated tabletter: på et tørt sted ved en temperatur under 25 ° C.

Dråber til oral administration: ved en temperatur ikke højere end 25 ° C.

Opbevares utilgængeligt for børn.

Holdbarhed

Coated tabletter: 5 år.

Dråber til oral administration: 5 år.

Tag ikke efter udløbsdatoen.

Salgsvilkår for apotek

producent

Tabletter, belagt: "YUSB Farshim SA",

Planchey Industrial Area, Chemin de Croix Blanche 10,

CH-1630 Bulle - Schweiz.

Dråber til oral administration: "YUSB Pharma S.p.A.",

Via Praglia 15, I-10044 Pianezza (Turin) - Italien.

Repræsentation i Den Russiske Føderation / Tilrettelæggelse af fordringer

Zyrtec ® (Zyrtec ®)

Aktiv ingrediens:

Indholdet

Farmakologisk gruppe

3D-billeder

struktur

Beskrivelse af doseringsformularen

Tabletter: hvid aflang, filmovertrukket med bikonvekse overflader, ensidig tegning og gravering "Y" på begge sider af risiciene.

Drops: en klar, farveløs væske med en eddikesyre lugt.

Farmakologisk aktivitet

farmakodynamik

Cetirizin - det aktive stof i Zyrtec ® - er en metabolit af hydroxyzin, tilhører gruppen af ​​konkurrencedygtige histaminantagonister og blokke H1-histaminreceptorer.

Cetirizin forhindrer udviklingen og letter løbet af allergiske reaktioner, har antipruritiske og anti-eksudative virkninger. Cetirizin påvirker det tidlige histaminafhængige stadium af allergiske reaktioner, begrænser frigivelsen af ​​inflammatoriske mediatorer i det sene stadium af en allergisk reaktion og reducerer også migrationen af ​​eosinofiler, neutrofiler og basofiler, stabiliserer membranerne i mastceller. Reducerer kapillærpermeabilitet, forhindrer udviklingen af ​​vævsødem, lindrer krampe af glatte muskler. Eliminerer hudreaktionen over for indførelsen af ​​histamin, specifikke allergener såvel som afkøling (med kold urticaria). Reducerer histamininduceret bronkokonstriktion i lunges bronchial astma.

Cetirizin har ikke anticholinerge og antiserotoninvirkninger. I terapeutiske doser forårsager stoffet næsten ikke beroligende virkning. Efter at have modtaget cetirizin i en enkeltdosis på 10 mg udvikles dets virkning efter 20 minutter (hos 50% af patienterne), efter 60 minutter (hos 95% af patienterne) og varer i mere end 24 timer. På baggrund af kursusbehandling udvikles tolerancen for cetirizins antihistamin effekt ikke. Efter seponering af behandlingen varer virkningen op til 3 dage.

Farmakokinetik

De farmakokinetiske parametre for cetirizin varierer lineært.

Suge. Efter indtagelse absorberes stoffet hurtigt og fuldstændigt fra mave-tarmkanalen. Fødeindtag påvirker ikke fuldstændigheden af ​​absorptionen, selv om dens hastighed falder. Hos voksne efter en enkelt dosis af lægemidlet i terapeutisk dosis Cmax i blodplasma er 300 ng / ml og opnås i (1 ± 0,5) timer.

Distribution. Cetirizin er (93 ± 0,3)% bundet til plasmaproteiner. Vd gør 0,5 l / kg. Når du tager stoffet i en dosis på 10 mg i 10 dage, er cetirizin ikke kumuleret.

Metabolisme. I små mængder metaboliseres det i kroppen ved O-dealkylering (i modsætning til andre H-antagonister1-histaminreceptorer, som metaboliseres i leveren af ​​et cytokromsystem) med dannelsen af ​​en farmakologisk inaktiv metabolit.

Tilbagetrækning. Hos voksne T1/2 ca. 10 timer; hos børn fra 6 til 12 år - 6 timer, fra 2 til 6 år - 5 timer, fra 6 måneder til 2 år - 3,1 timer. Ca. 2/3 af dosen udskilles udskilles af nyrerne uændret.

Hos ældre patienter og patienter med kronisk leversygdom med en enkelt dosis af lægemidlet i en dosis på 10 mg T1/2 stiger med ca. 50%, og systemklarationen reduceres med 40%.

Hos patienter med mild sværhedsgrad af nyresvigt (Cl creatinin> 40 ml / min), svarer farmakokinetiske parametre til patienter med normal nyrefunktion.

Hos patienter med moderat nyresvigt og hos patienter i hæmodialyse (kreatinin Cl

behandling af symptomer på året rundt og sæsonbetinget allergisk rhinitis og allergisk konjunktivit (såsom kløe, nysen, nasal congestion, rhinorré, lacrimation, conjunctival hyperemia);

høfeber (pollinose);

allergisk dermatose, inkl. atopisk dermatitis, ledsaget af kløe og udslæt.

Kontraindikationer

Til alle doseringsformer

overfølsomhed over for cetirizin-, hydroxyzin- eller piperazinderivater såvel som andre komponenter i lægemidlet;

Nyresvigt i sluttrinnet (Cl kreatinin 10 ml / min kræver korrektionsdoseringsregime); avanceret alder (reduktion af glomerulær filtrering er mulig); epilepsi og patienter med øget konvulsiv beredskab; patienter med prædisponerende faktorer for urinretention (se "Særlige instruktioner").

Til tabletter, filmbelagt, i tillæg:

arvelig intolerance over for galactose, laktasemangel eller glucose-galactosemalabsorptionssyndrom;

børns alder op til 6 år.

Til dråber derudover:

børn op til 6 måneder (på grund af begrænsede data om lægemidlets virkning og sikkerhed).

Med omhu: børns alder op til 1 år.

Brug under graviditet og amning

Eksperimentelle undersøgelser af dyr afslørede ikke nogen direkte eller indirekte bivirkninger af cetirizin på det udviklende foster (herunder i postnatalperioden), graviditetsforløbet og fødslen ændrede sig heller ikke.

Tilstrækkelige og strengt kontrollerede kliniske undersøgelser af lægemidlets sikkerhed er ikke blevet udført. Derfor bør Zyrtec ikke ordineres under graviditet.

Cetirizin udskilles i modermælk, så den behandlende læge skal beslutte, om man skal stoppe fodring i lægemidlets varighed.

Bivirkninger

Eventuelle bivirkninger er anført nedenfor for kropssystemer og hyppighed af forekomsten: meget ofte (≥1 / 10); ofte (≥1 / 100, udskilles af nyrerne, når lægemidlet ordineres til patienter med nedsat nyrefunktion og ældre patienter, bør dosen justeres afhængigt af kreatininclearance. Creatininclearance for mænd kan beregnes ud fra koncentrationen af ​​serumkreatinin ifølge følgende formel :

Cl kreatinin, ml / min

Kreatininclearance for kvinder kan beregnes ved at multiplicere værdien opnået med en faktor på 0,85.

Zyrtec instruktioner til brug, kontraindikationer, bivirkninger, anmeldelser

Antiallergisk lægemiddel.
Lægemiddel: ZIRTEK®
Narkotikaaktivt stof: cetirizin
ATC-kodning: R06AE07
Cfg: histamin H1 receptor blokkerer. Antiallergisk lægemiddel
Registreringsnummer: П №011930 / 01
Dato for registrering: 29.05.07
Ejerreg. Hon.: UCB FARCHIM S.A.

Form frigivelse Zyrtec, emballering af lægemidlet og sammensætningen.

Tabletterne, belagt hvidt, aflangt, med risiko og mærkning af "Y / Y" på den ene side.

1 faneblad.
cetirizin-dihydrochlorid
10 mg

Hjælpestoffer: mikrokrystallinsk cellulose, lactose, kolloidt siliciumdioxid, magnesiumstearat, hypromellose, titandioxid, polyethylenglycol-400 (makrogol).

7 stk - blister (1) - pakker pap.
10 stk. - blister (1) - pakker pap.

Dråber til oral administration farveløs, gennemsigtig.

1 ml
cetirizinhydrochlorid
10 mg

Hjælpestoffer: glycerol, propylenglycol, natriumsaccharinat, methylparabenzen, propylparabenzen, natriumacetat, iseddikesyre, renset vand.

10 ml - flasker mørkt glas (1) - pakker pap.
20 ml - flasker mørkt glas (1) - pakker pap.

Beskrivelse af lægemidlet er baseret på officielt godkendte brugsanvisninger.

Farmakologisk aktivitet Zyrtec

Antiallergisk lægemiddel. Histamin H1-receptorblokerer, hydroxyzinmetabolitten. Forhindrer udviklingen og letter løbet af allergiske reaktioner, har antipruritisk og antiexudativ virkning.

Det påvirker den tidlige histaminafhængige fase af allergiske reaktioner, begrænser frigivelsen af ​​inflammatoriske mediatorer i det sene stadium af en allergisk reaktion, reducerer migrationen af ​​eosinofiler, neutrofiler og basofiler, stabiliserer membranerne i mastceller. Reducerer kapillærpermeabilitet, forhindrer udviklingen af ​​vævsødem, lindrer krampe af glatte muskler. Eliminerer hudreaktionen mod indførelsen af ​​histamin, specifikke allergener såvel som afkøling (med "kold" urticaria). Reducerer histamininduceret bronkokonstriktion i lunges bronchial astma.

Næsten ingen antikolinerg og antiserotonin virkning. I terapeutiske doser, næsten ingen beroligende virkning.

Effekten af ​​effekten efter en enkeltdosis på 10 mg cetirizin observeres efter 20 minutter (hos 50% af patienterne), og efter 60 minutter (hos 95% af patienterne) varer effekten mere end 24 timer. På baggrund af en kursusbehandling udvikles tolerancen for cetirizins antihistamin effekt ikke. Efter ophør af behandlingen varer virkningen op til 3 dage.

Lægemidlets farmakokinetik.

Efter indtagelse absorberes hurtigt. Cmax nås efter 1 time. Indtagelse af stoffet med fødevarer påvirker ikke absorptionsmængden, men absorptionshastigheden falder noget (tiden for at nå Cmax øges med 1 time).

Cetirizin er 93% bundet til plasmaproteiner. Vd - 0,5 l / kg. Det udskilles i modermælk. Ikke kumuleret.

I små mængder metaboliseres det i leveren ved O-dealkation med dannelsen af ​​en farmakologisk inaktiv metabolit (i modsætning til andre histamin H1-receptorblokkere metaboliseret i leveren med deltagelse af cytokrom P450-systemet).

2/3 af lægemidlet udskilles uændret i urinen og ca. 10% i fæces. System clearance - 53 ml / min. T1 / 2 er 7-10 timer. Det fjernes næsten ikke under hæmodialyse.

Lægemidlets farmakokinetik.

i særlige kliniske situationer

T1 / 2 hos børn i alderen 6-12 år - 6 timer; hos børn 2-6 år - 5 timer; hos børn i alderen 6 måneder til 2 år - 3,1 timer.

Hos ældre patienter øges T1 / 2 med 50%, systemisk clearance - med 40%.

Indikationer for brug:

Lægemidlet anvendes til voksne og børn i alderen 6 måneder og ældre.

- året rundt og sæsonbetinget allergisk rhinitis og allergisk conjunctivitis, såsom kløe, nysen, rhinorré, lacrimation, conjunctival hyperemia;

- høfeber (pollinose)

- urticaria (herunder kronisk idiopatisk urticaria)

- Andre allergiske dermatoser (herunder atopisk dermatitis) ledsaget af kløe og udslæt.

Dosering og anvendelsesmåde for lægemidlet.

Lægemidlet er ordineret indeni.

Børn i alderen 6 måneder til 1 år, udpeg 2,5 mg (5 dråber) 1 gang / dag. Børn i alderen 1 til 2 år er ordineret 2,5 mg (5 dråber) op til 2 gange om dagen.

Børn i alderen 2 til 6 år skal ordineres 2,5 mg (5 dråber) 2 gange / dag eller 5 mg (10 dråber) 1 gang / dag.

Voksne og børn over 6 år foreskrives i en dosis på 10 mg (1 tab eller 20 dråber) / dag. Voksne - 10 mg 1 gang / dag; børn 5 mg 2 gange / dag eller 10 mg 1 gang / dag. Nogle gange kan en initialdosis på 5 mg være tilstrækkelig til at opnå en terapeutisk virkning.

Ved nyreinsufficiens reduceres dosis afhængigt af CC.
Kreatininclearance
Daglig dosis og hyppighed af brug
30-49 ml / min
5 mg 1 gang / dag
10-29 ml / min
5 mg hver anden dag

Bivirkninger af Zyrtec:

Fra siden af ​​centralnervesystemet: døsighed, hovedpine; sjældent - svimmelhed, migræne.

På fordøjelsessystemet: tør mund; sjældent diarré.

Allergiske reaktioner: sjældent - angioødem, kløe, udslæt, urticaria.

Kontraindikationer til lægemidlet:

- laktationsperiode (amning)

- børns alder op til 6 måneder

- Overfølsomhed over for lægemidlets komponenter eller til hydroxyzin.

Forholdsregler bør ordineres lægemidlet ved kronisk nyresvigt (moderat eller alvorlig sværhedsgrad) såvel som ældre patienter (på grund af et mulig fald i glomerulær filtrering).

Brug under graviditet og amning.

Lægemidlet er kontraindiceret til brug under graviditet og amning (amning).

Særlige instruktioner til brug Zyrtec.

Der blev ikke opnået data om interaktionen af ​​lægemidlet Zyrtec, når det anvendes i anbefalede doser med alkohol (ved en ethanolkoncentration i blodet på 0,5 g / l), men det anbefales at afstå fra at drikke alkohol under brug af Zyrtek.

Indflydelse på evnen til at køre biltransport og kontrolmekanismer

Objektive metoder til undersøgelse af evnen til at engagere sig i potentielt farlige aktiviteter viste ikke på nogen måde nogen uønskede virkninger ved anvendelse af lægemidlet i den anbefalede dosis på 10 mg, men forsigtighed anbefales.

Overdosering af lægemidler:

Når du tager stoffet en gang i en dosis på over 50 mg, kan følgende symptomer opstå: døsighed, angst, irritabilitet, urinretention, tør mund, forstoppelse, mydriasis, takykardi.

Behandling: fjernelse af lægemidlet, gastrisk skylning, udnævnelse af aktivt kul, symptomatisk terapi.

Interaktion Zyrtec med andre lægemidler.

Med den fælles udnævnelse af Zyrtek med theophyllin i en dosis på 400 mg 1 gang / dag blev der konstateret et fald i CC med 16%.

Ved samtidig administration med makrolider og ketoconazol blev der ikke observeret ændringer på EKG.

Klinisk signifikant interaktion med samtidig udnævnelse af Zyrtec med pseudoephedrin, cimetidin, ketoconazol, erythromycin, azithromycin, diazepam, glipizid observeres ikke.

Salgsbetingelser i apoteker.

Lægemidlet er godkendt til brug som et middel til OTC.

Tidspunktet for tilstanden af ​​lægemidlet Zyrtek.

Tabletterne skal opbevares på et tørt sted, der er utilgængeligt for børn ved en temperatur, der ikke overstiger 25 ° C. Løsningsdråber til indtagelse bør opbevares ved en temperatur på ikke over 25 ° C. Holdbarheden af ​​lægemidlet er 5 år.

Phoenix hjerte

Cardio hjemmeside

Zyrtec analog

Zyrtec, hvis aktive ingrediens er cetirizin, er foreskrevet for allergier som histaminantagonist. Zyrtec tilhører den 2 generation af antiallergiske lægemidler. Nogle gange forekommer det ikke i apoteket, og de kan tilbyde dig at købe Zyrtek-analoger i stedet for det foreskrevne lægemiddel.

Analoger er stoffer, hvis præparater er ens eller ekstremt ens. Forskellen kan skyldes, at et lægemiddel er et patenteret stof, der er produceret af et firma, der ejer patentet, og alle andre er såkaldte generiske. Generics kan næsten helt gentage sammensætningen af ​​et proprietært stof og være næsten lige så effektive, men mærkbart billigere. Selvrespektive generiske virksomheder udfører komparative undersøgelser, der sammenligner effektiviteten og sikkerheden af ​​et proprietært lægemiddel og en generisk.

Imidlertid tror mange mennesker, at alle stoffer med lignende handling kan kaldes analoger. Dette er en misforståelse. Der er mange stoffer til allergi, men de er ikke analoger. Og ikke kun fordi deres sammensætning er anderledes, men også fordi de har forskellige virkninger på menneskekroppen.

Zyrtec: analoger og substitutter

Disse er stoffer, hvis effektivitet er baseret på anvendelsen af ​​cetirizin, et andet generations antiallergisk middel:

Zodak kan betragtes som en praktisk fuldstændig analog af Zyrtec i alle henseender: i overensstemmelse med dets terapeutiske virkning, farmakokinetiske parametre osv. Zyrtec kan sikkert udskiftes med Zodacom til alle kategorier af patienter, herunder børn, især da formerne for lægemiddelfrigivelse er ens.

Parlazin indeholder tetsrinaks også cetirizin som en aktiv ingrediens. Man kan ikke sige, at nogle er bedre eller værre end de andre, da de alle viser omtrent lige effektivitet.

Alle ovennævnte lægemidler har samme indikationer for brug:

  1. allergisk rhinitis;
  2. sæsonbestemte og vedvarende allergier
  3. allergisk konjunktivitis;
  4. dermatitis mv.

Men inden du accepterer at erstatte den foreskrevne medicin med en anden, er det bedre at konsultere en allergiker.

Andre antiallergiske stoffer

Et alternativ til Zyrtec kan være stoffer, der er baseret på brugen af ​​andre antiallergiske midler.

Unge børn foreskrives undertiden enten Zyrtec eller Fenistil (Dimetinden). Fenistil har hyppigere bivirkninger og mindre effektivitet. Fenistil fremstilles i form af tabletter, produceret til børn over 6 år og voksne, og i form af dråber til de yngste børn fra seks måneder og op til 6 år. Ligesom Zyrtec er Fenistil ikke indiceret til babyer op til 6 måneder, til ammende og gravide kvinder. Men nogle børnelæger ordinerer det til nyfødte i en individuelt beregnet dosering under streng lægeundersøgelse.

Loratadine-baserede lægemidler

Der er også en gruppe af lægemidler, hvis vigtigste aktive ingrediens er Loratadin, der tilhører den anden generation af antihistaminer. Loratadins effektivitet er høj og ret sammenlignelig med Zyrtecs effektivitet. I nogle tilfælde virker Loratadine selv bedre, men det skyldes den individuelle reaktion af organismen hos hver patient.

Claritin er mere kendt end andre, samt Erolin og nogle andre lægemidler. Indikationer for brug og kontraindikationer ligner også Zyrtec. Forskellen ligger i en lidt mere udtalt beroligende effekt, men i mange tilfælde forårsager brugen af ​​Loratadine heller ikke døsighed eller depression af nervøsitet. Loratadin og dets analoger (specielt Claritin) er ikke ordineret til børn under 6 måneder, såvel som i laktationsperioden og bærer et barn.

Særligt omtale fortjener Erius, der er fremstillet på basis af et stof fra 3. generation af antiallergiske stoffer - Desloratadine. Dette er en forbedret formel af Loratadine, uden sedation og forårsager sjældent bivirkninger. Effektiviteten af ​​Erius er meget høj - stoffet er i stand til at standse stærke allergiangreb blot et par minutter efter indtagelse. Formularer til frigivelse Erius - tabletter og sirup.

Der er dog endnu ikke gennemført kliniske undersøgelser af sikkerhed og virkning af Erius til børn under 6 måneder og for gravide kvinder. Det vides, at desloratadin trænger ind i mælken, så det er ikke ordineret til ammende mødre. Der blev ikke påvist signifikante patologier med en 9 gange overskydende dosis hos voksne og unge over 12 år. Ikke påvist nogen interaktion af Erius med alkohol og andre stoffer, men det er bedre ikke at risikere det.

1. generations allergi medicin

Denne gruppe omfatter stoffer, der i øjeblikket anvendes mindre og mindre ofte på grund af deres mangler. De mest kendte er Suprastin og Tavegil. Den aktive bestanddel i Tavegil er Clemastin.

Tavegil tabletter ordineret til høfeber, sæsonbestemte allergier, urticaria, eksem, dermatitis af forskellige ætiologier. Ved behandlingen af ​​anafylaktisk shock viser angioødem, hæmoragisk vaskulitis brugen af ​​Tavegila i form af injektioner. Børn under 1 år gammel Tavegil er ikke ordineret, såvel som gravide kvinder.

Suprastin indeholder den aktive bestanddel Chlorpyramin. Desværre har Suprastin også mange kontraindikationer og bivirkninger med lav effektivitet. I nærvær af væsentligt mere avancerede lægemidler i moderne farmakopé bør anvendelse af Suprastin undgås.

Artikelforfatter: Lyubov Kulikova

Hvad er Zyrtek foreskrevet for? Instruktioner, anmeldelser og analoger, prisen på apoteker

Antihistaminlægemiddel er Zyrtec. Instruktioner for brug vil forklare, hvordan man korrekt tager 10 mg tabletter, dråber til behandling af allergi og hududslæt (urticaria, dermatitis) hos voksne, børn (herunder nyfødte). Hvad hjælper Zyrtec, prisoplysninger, analoger og patientanmeldelser vil også blive præsenteret i artiklen.

Frigivelse form og sammensætning

  • Lægemidlet er tilgængeligt i to farmakologiske former:
  • Tabletter, overtrukket. Disse er hvide aflange tabletter med konvekse overflader med en risiko på den ene side og et indgraveret bogstav "Y" på begge sider af risiciene. 7 eller 10 tabletter er anbragt i blisteren, 1 blister (7 eller 10 tabletter) eller 2 blisterpakninger (10 tabletter) lægges i en papkasse.
  • Drops Zyrtec. Yderst er det en klar væske, uden farve. Lugten af ​​eddikesyre er karakteristisk. Væsken hældes i 10 eller 20 ml hætteglas af mørkt glas, tæt lukket. I en kartonpakke, ud over flasken, anbringes en dråbehætte.

1 ml dråber indeholder den aktive ingrediens cetirizin dihydrochlorid i en mængde på 10 mg og hjælpestoffer:

  • 250 mg glycerol;
  • 350 mg propylenglycol;
  • 10 mg natriumsaccharinat;
  • 1,35 mg methylparabenzen;
  • 0,15 mg propylparabezol;
  • 10 mg natriumacetat;
  • 0,53 mg eddikesyre;
  • til 1 ml renset vand.

Sammensætningen af ​​hver 10 mg tablet indeholder det aktive stof cetirizin dihydrochlorid og hjælpestoffer:

  • 37 mg mikrocellulose;
  • 66,4 mg lactosemonohydrat;
  • 0,6 mg kolloidt siliciumdioxid;
  • 1,25 mg magnesiumstearat.

Farmakologiske karakteristika

Lægemidlet er en konkurrencedygtig antagonist af metabolitten hydroxyzine, histamin. Det blokerer succesfuldt H1-histaminreceptorerne. Zyrtec, lægerundersøgelser bekræfter denne kendsgerning, letter kurset og af og til forhindrer endvidere udviklingen af ​​allergiske reaktioner.

Zyrtec forhindrer udviklingen af ​​vævsødem, reducerer signifikant kapillærpermeabilitet og lindrer glatmuskelpasmer. Med hjælp af stoffet kan man eliminere hudreaktioner, der opstår ved indførelsen af ​​histamin og specifikke allergener.

I tilfælde af bronchial astma, som har et mildt kursus, reducerer lægemidlet bronchokonstriktion. Ifølge instruktionerne til Zyrtec har det praktisk taget ingen antiserotonin og anticholinergiske virkninger.

Hvad er Zyrtek foreskrevet for?

Hovedangivelsen for at tage Zyrtek dråber og tabletter er udviklingen af ​​forskellige kliniske former for allergi, som omfatter:

  • Allergisk rhinitis er en betændelse i næsehulenes slimhinde, som er sæsonbestemt (ofte udløst af pollen i den aktive blomstringsperiode).
  • Allergisk conjunctivitis er en inflammatorisk reaktion af øjets conjunctiva.
  • Høstemag (pollinose) er en systemisk allergisk reaktion på pollen.
  • Urticaria - et karakteristisk udslæt på baggrund af en lille hævelse af huden, som ligner en brændenørle.
  • Allergisk dermatose, herunder atopisk dermatitis - en lokal reaktion ledsaget af udvikling af udslæt på huden og dets kløe.

Også dråber og tabletter Zyrtec kan anvendes som en del af kompleks behandling af alvorlige allergiske reaktioner (atopisk bronkitis, angioødem, angioødem, angioødem).

Instruktioner til brug

Lægemidlet er ordineret indeni. 10 mg af det aktive stof er indeholdt i 1 tablet eller 20 dråber Zyrtec.

I henhold til brugsvejledningen Zyrtec, standarddosis for voksne - 1 tablet 10 mg 1 gang dagligt. I nogle tilfælde er en startdosis på 5 mg (en halv tablet) tilstrækkelig for at opnå en terapeutisk effekt.

I tilfælde af nedsat lever og nedsat nyrefunktion opstilles dosen i henhold til ordningen:

  • normen (QA ikke mindre end 80 ml / min) - 10 mg pr. dag;
  • mildt nyresvigt (CC 50-79 ml / min) - 10 mg pr. dag;
  • gennemsnitlig nyresvigt (CC 30-49 ml / min) - 5 mg dagligt;
  • alvorlig nyresvigt (CC mindre end 30 ml / min) - 5 mg hver anden dag;
  • terminaltrin (CC mindre end 10 ml / min) - modtagelse er kontraindiceret.

Ved forstyrrelse er det ikke nødvendigt at justere leverfunktionsdosisjustering.

Kontraindikationer Zirtek

Brug ikke stoffet i sådanne tilfælde:

  • graviditet;
  • amningstid (amning);
  • børn op til 6 måneder
  • overfølsomhed over for stoffets komponenter eller til hydroxyzin.

Zyrtec bør ordineres med forsigtighed ved kronisk nyresvigt (moderat eller alvorlig sværhedsgrad) såvel som hos ældre patienter (på grund af et muligt fald i glomerulær filtrering).

Bivirkninger

  • trombocytopeni;
  • døsighed;
  • svimmelhed;
  • hovedpine;
  • aggression;
  • spænding;
  • depression;
  • hallucinationer;
  • søvnløshed;
  • teak;
  • kramper;
  • besvimelse;
  • rysten;
  • boligforstyrrelser;
  • sløret syn
  • nystagmus;
  • takykardi;
  • rhinitis;
  • ondt i halsen;
  • tør mund
  • kvalme;
  • mavesmerter
  • diarré;
  • vandladningsforstyrrelse
  • enuresis;
  • kløe;
  • udslæt;
  • nældefeber;
  • angioødem;
  • overfølsomhed, op til udvikling af anafylaktisk shock;
  • vægtforøgelse
  • træthed;
  • asteni;
  • hævelse.

Brug under graviditet og amning

Lægemidlet er kontraindiceret til brug under graviditet og amning (amning).

Hvordan man tager børn?

Annotation til lægemidlet, som blev leveret af producenten, viser, at kun Zyrtec i dråber anvendes til behandling af pædiatriske patienter. I dette tilfælde doseres doserne til børn afhængigt af alder.

Dosering til børn:

  • 5 dråber i alderen fra 6 måneder til et år;
  • 5 dråber 1-2 gange - fra 1 til 2 år;
  • 10 dråber dagligt ad gangen eller opdelt i to doser - fra 2 til 6 år;
  • ældre børn ordineres i samme dosis som voksne.

Hvordan man tager dråberne til børn, er lidt anderledes end brugen til voksne. Børn kan tage dråber som sirup (indad, lidt fortyndet med vand), men op til et år kan Zyrtec ordineres som næsedråber. I dette tilfælde indlægges de drop-to-drop ind i hver næsebor, efter at have rengjort dem.

Behandlingen fortsætter indtil ophør af allergi symptomer.

analoger

  • Alerza;
  • Allertek;
  • Zintset;
  • Zodak;
  • Letizen;
  • Parlazin;
  • cetirizin;
  • Cetirizin Hexal;
  • Cetirizine DS;
  • Cetirizin-Teva;
  • Cetirizin-dihydrochlorid;
  • Tsetirinaks;
  • Tsetrin.

Ved at vælge analoger er det vigtigt at forstå, at instruktionerne til brug af Zyrtec, prisen og anmeldelserne ikke gælder for dråber og tabletter af lignende virkning. Det er vigtigt at konsultere en læge og ikke at foretage en selvstændig udskiftning af lægemidlet.

Hvilket er bedre - Cetirinaks eller Zyrtec?

Den aktive bestanddel er den samme, men Cetirinak er en generisk, ikke et originalt lægemiddel, og er kun tilgængelig i form af tabletter, hvilket gør det vanskeligt at behandle børn. Omkostningerne er lavere end for Zirtek.

Hvilket er bedre - Zyrtec eller Erius?

Zyrtec tilhører anden generation af stoffer, og Erius til den tredje. Han er ikke i stand til at trænge ind i blod-hjernebarrieren, derfor forårsager ikke bivirkninger forbundet med sedation og bryder ikke koordineringen af ​​bevægelsen. Men det koster meget mere.

Hvilket er bedre - Zyrtec eller Claritin?

Claritin har en mere udtalt effekt, har færre bivirkninger, da den tilhører den tredje generation. Men de aktive stoffer er forskellige, så du skal fokusere på, hvad der passer bedst til hver enkelt sag.

Zyrtec eller Zodak - hvilket er bedre?

Forskellen mellem Zyrtek og Zodak er lille. Zodaks biotilgængelighed er lidt højere end Zyrtek (henholdsvis 99% og 93%). Zodak er også 2-5 timer hurtigere udskilt fra kroppen.

Zodak er billigere. Men det oprindelige og mere undersøgte lægemiddel, med færre kontraindikationer, er Zyrtec.

Hvilket er bedre - Zyrtec eller Fenistil?

Fenistil har flere kontraindikationer. Zyrtec virker længere og mere selektivt.

Betingelser for opbevaring

Holdbarheden af ​​tabletter og dråber Zyrtec er 5 år fra fremstillingsdatoen. Lægemidlet bør opbevares på et tørt sted utilgængeligt for børn ved en lufttemperatur ikke højere end + 30 ° C.

Salgsvilkår for apotek

Lægemidlet er godkendt til brug som et middel til OTC.

Omkostningerne ved lægemidlet Zyrtec

Pris på russiske apoteker: Zyrtec tabletter 10 mg, 7 stk. - Fra 195 til 226 rubler, dråber prisen på Zyrtec 10 mg / ml 10 ml - fra 309 til 354 rubler ifølge data fra 487 apoteker.

Særlige instruktioner

Inden du begynder at tage Zyrtek tabletter, er det vigtigt at læse instruktionerne for stoffet omhyggeligt og være opmærksom på sådanne specifikke instruktioner:

Cetirizin bidrager til urinretention i visse tilknyttede sygdomme - godartet prostatisk hyperplasi (adenom), rygmarvsskader, som påvirker bælgorganernes funktionelle aktivitet.

Alkoholindtagelse under brug af lægemidlet er udelukket, da Zyrtec-tabletterne forbedrer dets aktivitet mod centralnervesystemets strukturer.

Lægemidlet har ingen direkte indflydelse på højere nervøsitet, men på grund af den potentielle risiko for at udvikle en beroligende effekt er det værd at afholde sig fra aktiviteter, der kræver høj koncentration af opmærksomhed og hastighed af psykomotoriske reaktioner.

Drug interaktion

Ved undersøgelse af lægemiddelinteraktionen af ​​cetirizin med pseudoephedrin, cimetidin, ketoconazol, erythromycin, azithromycin, glipizid og diazepam blev der ikke afsløret nogen klinisk signifikant uønsket interaktion.

Ved samtidig ansættelse med theophyllin (400 mg pr. Dag) reduceres den samlede clearance af cetirizin med 16% (kinetikken af ​​theophyllin ændres ikke). Ved samtidig ansættelse med makrolider og ketoconazol blev der ikke observeret EKG-ændringer.

Ved anvendelse af lægemidlet i terapeutiske doser blev data om interaktionen med alkohol (med en alkoholkoncentration i blodet på 0,5 g / l) ikke opnået. Patienten bør afstå fra alkohol under lægemiddelbehandling for at undgå undertrykkelse af centralnervesystemet.

Hvad siger anmeldelserne?

Anmeldelser af Zyrtec i tabletter og dråber, for det meste positive. Det hjælper med at håndtere allergier, mens bivirkninger ikke er meget almindelige. Drops er meget effektive og relativt sikre, selv for børn. Ulempen er den høje pris sammenlignet med jævnaldrende.

Zyrtec

Beskrivelse fra 09.09.2016

  • Latin navn: Zyrtec
  • ATC-kode: R06AE07
  • Aktiv ingrediens: Cetirizin
  • Producent: YUSB Farshim SA, Schweiz (tabletter) Eysika Pharmaceuticals S.R.L. for "YUSB Pharma SA", Italien / Belgien (dråber)

struktur

Sammensætningen af ​​hver 10 mg tablet indeholder det aktive stof cetirizin dihydrochlorid og hjælpestoffer:

  • 37 mg mikrocellulose;
  • 66,4 mg lactosemonohydrat;
  • 0,6 mg kolloidt siliciumdioxid;
  • 1,25 mg magnesiumstearat.

Membranfilmen består af 1,078 mg titandioxid, 2,156 mg hypromellose og 3,45 mg macrogol 400.

1 ml dråber indeholder det aktive stof i en mængde på 10 mg og hjælpestoffer:

  • 250 mg glycerol;
  • 350 mg propylenglycol;
  • 10 mg natriumsaccharinat;
  • 1,35 mg methylparabenzen;
  • 0,15 mg propylparabezol;
  • 10 mg natriumacetat;
  • 0,53 mg eddikesyre;
  • til 1 ml renset vand.

Frigivelsesformular

Lægemidlet er tilgængeligt i to farmakologiske former:

  • Tabletter, overtrukket. Disse er hvide aflange tabletter med konvekse overflader med en risiko på den ene side og et indgraveret bogstav "Y" på begge sider af risiciene. 7 eller 10 tabletter er anbragt i blisteren, 1 blister (7 eller 10 tabletter) eller 2 blisterpakninger (10 tabletter) lægges i en papkasse.
  • Drops Zyrtec. Yderst er det en klar væske, uden farve. Lugten af ​​eddikesyre er karakteristisk. Væsken hældes i 10 eller 20 ml hætteglas af mørkt glas, tæt lukket. I en kartonpakke, ud over flasken, anbringes en dråbehætte.

Farmakologisk aktivitet

Lægemidlet har en antihistamin effekt, så det tages for at slippe af med allergier.

Farmakodynamik og farmakokinetik

farmakodynamik

Cetirizin, en aktiv ingrediens i Zyrtek, er en konkurrencedygtig histaminantagonist. Dens virkning skyldes dets evne til at blokere H1-histaminreceptorer.

Kliniske manifestationer af cetirizin:

  • kløften fjernes;
  • reducerer mængden af ​​exudat;
  • nedsætter migrationshastigheden af ​​blodlegemer, der er karakteriseret ved deltagelse i allergiske reaktioner (eosinofiler, neutrofiler og basofiler);
  • mastcellemembraner stabiliseret;
  • reduceret permeabilitet af små fartøjer;
  • lindrer glat muskelspasmer;
  • forhindrer vævstab;
  • hudreaktion på nogle allergener elimineres (med indførelsen af ​​specifikke antigener eller histamin, køling af huden);
  • med milde stadier af astma, reduceres intensiteten af ​​histamininduceret bronkokonstriktion.

Farmakokinetik

Efter at lægemidlet er optaget oralt, absorberes det hurtigt fra fordøjelseskanalen ind i blodbanen og er ca. 93% bundet til plasmaproteiner. Når forbruges samtidig med mad, bliver absorptionshastigheden lavere, men mængden af ​​det absorberede stof ændres ikke.

Effekten vises efter 20-60 minutter efter en enkelt dosis og varer mere end en dag. Den maksimale plasmakoncentration nås på 1-1,5 timer efter indgivelse.

Metabolisme opstår gennem O-dealkylering. Den resulterende metabolit har ingen farmakologisk aktivitet.

Halveringstiden for eliminering fra en organisme afhænger af alder:

  • hos voksne varer den 10 timer;
  • børn 6-12 år - 6 timer;
  • i en alder af 2-6 år - 5 timer;
  • børn fra seks måneder til 2 år - 3,1 timer.

2/3 af den dosis, der blev taget, uændret udskilles af nyrerne. Også en vigtig rolle i fjernelsen af ​​lægemidlet er leveren. Ved kroniske leversygdomme stiger halveringstiden derfor med en og en halv gang, og i tilfælde af moderat nyresvigt øges det med 3 gange.

Indikationer for brug

Lægemidlet kan ordineres til sådanne forhold:

Kontraindikationer

Kontraindikationer for Zyrtek:

  • overdreven følsomhed over for enhver ingrediens af stoffet, individuel intolerance
  • alvorlig nyresvigt
  • perioder med graviditet og amning
  • børn op til seks måneder.

Vær forsigtig med at udpege lægemidlet til sådanne forhold:

  • moderat kronisk nyresvigt
  • avanceret alder;
  • epilepsi, øget krampeberedskab;
  • tilstedeværelsen af ​​faktorer, der prædisponerer for urinretention.

Yderligere kontraindikationer for Zyrtec tabletter:

  • galactose intolerance;
  • malabsorptionssyndrom, især glucose-galactose;
  • alder under 6 år.

Bivirkninger

Bivirkninger af Zyrtek kan opdeles i dem, der ofte (ikke mindre end 1 ud af 10 personer tager medicinen), ofte (1 ud af 10-100), sjældent (1 ud af 100-1000), sjældent (1 ud af 1000 10.000), meget sjældent (mindre end en ud af 10.000).

Sådanne bivirkninger observeres ofte:

Ofte forekommer sådanne uønskede virkninger:

Uønskede virkninger, der er sjældne:

  • perifert ødem;
  • nældefeber;
  • Forøgede funktionelle leverfunktionstest (transaminaseaktivitet, alkalisk fosfatase, bilirubinkoncentration);
  • vægtforøgelse
  • takykardi;
  • forvirring, hallucinationer;
  • aggression;
  • depression;
  • søvnforstyrrelser;
  • kramper;
  • overfølsomhedsreaktioner.

Sådanne virkninger af Zyrtec-behandling er meget sjældne:

Sådanne reaktioner kan også observeres (ingen data om hvor ofte de forekommer):

  • øget appetit
  • urinretention
  • vertigo;
  • selvmordstanker;
  • hukommelsessvigt, selv før amnesi.

Instruktioner for brug Zirtek (metode og dosering)

Doseringen afhænger af patientens alder. Det tager også hensyn til kroppens tilstand, såsom tilstedeværelse og grad af nyresvigt.

I de fleste tilfælde tages den daglige dosis ad gangen. Anvendelsesmåde - indvendig (for begge former).

Hvor mange dage der skal tage lægemidlet, beslutter den behandlende læge, da diagnosen og sværhedsgraden af ​​en allergisk reaktion er.

Drops Zyrtec, brugsanvisning

Dosering medicin i dråber afhængigt af alder:

  • voksne og børn over 6 år er ordineret som en indledende dosis på 10 dråber medicin, så om nødvendigt øges den til 20 dråber;
  • Børn under 6 år, men over 2 år, viser 5 dråber to gange om dagen eller 10 dråber ad gangen;
  • i en alder af 1 til 2 tager 5 dråber 1-2 gange om dagen;
  • dråber til børn fra seks måneder til et år foreskrevet i en dosis på 5 dråber;
  • hos patienter med nedsat leverfunktion justeres doseringen for kreatininclearance. Hvis det er et barn, tages der også hensyn til vægten ved justering af dosis.

Zyrtec tabletter, brugsvejledninger

Doseringen af ​​tabletter er beregnet på en lignende måde:

  • voksne og børn fra 6 år - fra en halv tablet (initialdosis), kan dosen øges til en tablet om dagen;
  • Op til 6 år er medicin i form af tabletter ikke ordineret.

Instruktioner til brug Zyrtek til børn

Annotation til lægemidlet, som blev leveret af producenten, viser, at kun Zyrtec i dråber anvendes til behandling af pædiatriske patienter. I dette tilfælde doseres doserne til børn afhængigt af alder.

Dosering til børn:

  • 5 dråber i alderen fra 6 måneder til et år;
  • 5 dråber 1-2 gange - fra 1 til 2 år;
  • 10 dråber dagligt ad gangen eller opdelt i to doser - fra 2 til 6 år;
  • ældre børn ordineres i samme dosis som voksne.

Hvordan man tager dråberne til børn, er lidt anderledes end brugen til voksne. Børn kan tage dråber som sirup (indad, lidt fortyndet med vand), men op til et år kan Zyrtec ordineres som næsedråber. I dette tilfælde indlægges de drop-to-drop ind i hver næsebor, efter at have rengjort dem.

Behandlingen fortsætter indtil ophør af allergi symptomer.

overdosis

Overdosering opstår, når en enkeltdosis af lægemidlet i en dosis overstiger den daglige dosis flere gange.

Symptomer, der er karakteristiske for at tage ca. 50 mg af lægemidlet (5 tabletter eller 100 dråber):

Hvis der er taget en større dosis end normalt, er det nødvendigt at skylle maven straks eller fremkalde opkastning. Du kan også give aktivt kul. Der findes ingen specifik modgift, derfor er det kun symptomatisk behandling muligt. Hæmodialyse med overdosering er ineffektiv.

interaktion

Zyrtek interaktion med andre lægemidler:

  • med tiofillin - den samlede clearance af cetirizin falder med 16%
  • med ritonavir - AUC for cetirizin er forøget med 40%, og ritanovir reduceres med 11%;
  • med zopiclon, bupreporfin - gensidigt forstærker hinandens handling, hvilket manifesteres i central nervesystems undertrykkelse;
  • med Diazepam - gensidigt forstærker effekten på nervesystemet, som følge af, at dets funktion forværres, falder reaktionshastigheden.

Salgsbetingelser

Opbevaringsforhold

Opbevares køligt uden for børns rækkevidde.

Holdbarhed

Særlige instruktioner

Der skal udvises særlig forsigtighed ved ordination til personer med faktorer, der prædisponerer for urinretention (rygmarvsskader, prostatahyperplasi), da cetirizin øger sandsynligheden for denne komplikation.

Under behandlingen anbefales det at undgå trafikstyring og aktiviteter, der kræver høj koncentration af opmærksomhed og høj reaktionshastighed.

Det bør ikke ordineres lægemidlet til børn under et år, der er i gruppen med stor risiko for at udvikle pludselige dødssyndrom (med søvnapnø, mor eller baby ryger, for tidligt osv.).

For børn

Zyrtec til børn bruges meget bredt. Anmeldelser af Zyrtec i dråber til børn viser, at hvis det påføres som anbefalet af instruktionerne, vil effekten være høj, og risikoen for uønskede konsekvenser er minimal.

nyfødte

Det er kontraindiceret at ordinere et lægemiddel til spædbørn under 6 måneder.

Med alkohol

Det er uønsket at kombinere alkohol og Zyrtec, da alkohol øger risikoen for undertrykkelse af centralnervesystemet.

Zyrtec under graviditet og amning

Undersøgelser af virkningerne af at tage stoffet under graviditet blev kun udført på dyr. Der blev ikke fundet nogen indflydelse på fostrets udvikling og graviditeten. Men på grund af manglende sikkerhedsinformation til det menneskelige foster er gravide kvinder ikke ordineret medicin.

Cetirizin, det aktive stof, udskilles i modermælken, når det tages af en kvinde under amning. Derfor, hvis lægen ordinerer dette lægemiddel, skal han advare om behovet for at holde op med at fodre i behandlingsperioden.

Analoger af Zyrtek

Analoger af Zirtek er:

Analoger er tilgængelige i sådanne doseringsformer som tabletter, sirup, salve (til hudens manifestationer af allergi), dråber.

Prisen på Zyrtek-analoger til børn er normalt lavere end Zyrteks pris, men i de fleste tilfælde har den højere biotilgængelighed og absorptionshastighed. Han gennemgik også flere kliniske forsøg, hvilket indikerer en højere brugsikkerhed.

Hvilket er bedre - Zyrtec eller Claritin?

Claritin har en mere udtalt effekt, har færre bivirkninger, da den tilhører den tredje generation. Men de aktive stoffer er forskellige, så du skal fokusere på, hvad der passer bedst til hver enkelt sag.

Hvilket er bedre - Zyrtec eller Fenistil?

Fenistil har flere kontraindikationer. Zyrtec virker længere og mere selektivt.

Hvilket er bedre - Cetirinaks eller Zyrtec?

Den aktive bestanddel er den samme, men Cetirinak er en generisk, ikke et originalt lægemiddel, og er kun tilgængelig i form af tabletter, hvilket gør det vanskeligt at behandle børn. Omkostningerne er lavere end for Zirtek.

Zyrtec eller Zodak - hvilket er bedre?

Forskellen mellem Zyrtek og Zodak er lille. Zodaks biotilgængelighed er lidt højere end Zyrtek (henholdsvis 99% og 93%). Zodak er også 2-5 timer hurtigere udskilt fra kroppen.

Zodak er billigere. Men det oprindelige og mere undersøgte lægemiddel, og derfor med færre kontraindikationer, er Zyrtec.

Hvilket er bedre - Zyrtec eller Erius?

Zyrtec tilhører anden generation af stoffer, og Erius til den tredje. Han er ikke i stand til at trænge ind i blod-hjernebarrieren, derfor forårsager ikke bivirkninger forbundet med sedation og bryder ikke koordineringen af ​​bevægelsen. Men det koster meget mere.

Zyrtek Anmeldelser

Anmeldelser af Zyrtec i tabletter og dråber, for det meste positive. Det hjælper med at håndtere allergier, mens bivirkninger ikke er meget almindelige. Drops er meget effektive og relativt sikre, selv for børn. Ulempen er den høje pris sammenlignet med jævnaldrende.

Pris Zirtek hvor kan man købe

Det er muligt at købe medicin til voksne og børn praktisk taget i ethvert apotek. Omkostningerne afhænger af frigivelsesformen. Prisen på Zirtek tabletter på russiske apoteker er 160-192 rubler. Zyrtek pris i dråber - 270-300 rubler. Prisen på Zirtek i Ukraine til tabletter er ca. 260 UAH, og dråber koster 300-350 UAH.